Mesajı Okuyun
Old 17-12-2006, 13:10   #11
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Pirizcinuri,
Haklısınız elbette!Esasen benzer noktaları dile getiriyoruz hemen hemen.Yani meşru müdafaaya ilişkin ince sınırlardan söz ediyoruz. Benim kastettiğim de tam olarak buydu! Olayda meşru müdafaa amacından söz edilmekte ise de bunun hukuka uygunluk kriterlerini taşıyıp taşımadığına dair en ufak bir bilgi verilmemişti. O nedenle, net yanıtlar vermek yanlış olur diye düşündüm.
İşte sırf bu nedenle kendim de cevap verirken dedim ki;
Alıntı:

eve giren hırsızın bir yumruğuna karşı, silahla yaşamsal bölgelere ateş edilerek karşılık veriliyorsa burada sınır kasten aşılmış olabilecektir
Burada kelimeyi "olabilecektir" şeklinde kullanmamın sebebi de tam olarak TCK m.27/2'nin varlığı idi.Çünkü o anki orantısız savunmaya sebep olan, yaşanılan psikolojik durum, heyecan, şok, telaş olabilir.Bu her olayın kendi koşulları içerisinde değerlendirilecektir.
Esasen bu konuda bu kadar titiz davranılmasını rica etmemin sebebi, hukuk fakültesine girdiğim ilk günden itibaren ve sonrasında tarafıma defalarca ve benzer şekillerde sorulan şu soru idi! "Diyelim eve hırsız girdi, ben de çektim vurdum ceza almam değil mi, sonuçta bu meşru müdafaa?!"
Hukukla içli dışlı olmayan, hukuku bir hukukçu gibi ayrıntıları ile bilmeyen kişiler kendilerini savunma kapsamında yaptıkları her hareketin meşru müdafaa kapsamına gireceğini düşünebilmekteler. İşte bu nedenle de,bu yaygın düşünceyi engellemek ve işin doğrusunu anlatmak biz hukukçulara düşüyor.
İlginiz için teşekkürler.
Saygılarımla.