Mesajı Okuyun
Old 20-05-2013, 20:01   #1
Av.Mehmet2007

Varsayılan 1991 yilinda yapilan insaatta calisan iscilerin sigortasiz oldugu bahsiyle para cezasi duzenlenmesi

Muvekkilim 1991 yilinda kendisine ev yaptiriyor ve bu insaatta calisanlarin buyuk bir kismi kendi cevresinden iscilerden olusuyor. Muvekkilimin suanda mesken olarak kullandigi eve Sgkdan bir memur geliyor ve evi olcmek istedigini beyan ediyor. Muvekkil sebebini soruncada insaatin yapildigi zamanda sigortasiz isci calistirildigini ve bunun icin olcum yapmasi gerektigini beyan ediyor. Muvekkilimde insaati yaparken bir kac iscinin sigortali oldugunu beyan ediyor. Gorevli memurda bu iscilerin sgk kayitlarinin acilen daireye getirilmesini, evleri olcup metrekarelerinin cikartilacagini, sigortasi yapilan iscilerin metrekareden dusurucelegini, eger sigortasi yapilan iscilerin metrekarelerle uyusmamasi halinde muvekkilime ceza yazilacagini beyan edip gidiyor. Bu durumla ilk defa karsilasiyorum ve 1991 yilindaki iscilerin kayitlarina nasil ulasacagimi, kim olduklarini bilmiyorum. Bu olayda ne gibi bir yol izlemeliyim? Degerli meslektaslarimdan ve ustadlarimdan bu konu hakkinda gorus almak istiyorum. Saygilarimla