Mesajı Okuyun
Old 22-09-2003, 14:41   #10
emirhan

Karar

Evet arkadaşlar, en sonunda vekaletnamenin geçerlilik süresini de öğrenmiş bulunuyorum.
Vekaletnamenin geçerlilik süresi Noterlilik düzenlemesinde yazılıymış, Noterlilik mevzuatı tüm Noterlere ve yurt dışında bulunan T.C. Konsolosluklarına gönderiliyormuş. Yani Türkiye’deki Noterler ile Konsolosluklar aynı mevzuata tabi tutuluyormuş. Yurt dışındaki konsolosluğun neden babama, vekaletin süresi 5 yıl olduğunu söylediğini burada açıklamak istemiyorum. Çünkü bu siteye ve bana karşı herhangi olumsuz bir şey gelmesini istemiyorum.
Neyse, gelelim konuya; Aslında vekalet, bazı arkadaşların dediği gibi süresiz (aslında) olup, Azil gibi nedenlerden sonlandırılana bilinir. Burada da iki vekalet varmış biri tüzel biri genel vekalet. Genel vekaletin süresi Yargıtay tarafından 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu sınırlama ile ilgili Yargıtay kesin karar bile çıkarmış. Ancak, Tapu dairesi gibi kurumlar, vekalet yıpranmış gibi nedenlerden dolayı süreyi 5 yıla kadar sınırlama yetkisi de varmış. Bu geçerlilik süresi, değişik mercilerden kısıtlanabilinir yada kısıtlanmayabilir de. Türkiye’de gerçek şu ki, bazı arkadaşların dediği gibi; çoğu kurumlar 30 yıllık vekaletname bile kabul ediyorlar. Hatta çok önemli görevlere üstlenen Tapu dairesi bile bu 10 yıllık süre kısıtlamasından habersiz. Anlaşılan şu ki, Türk hukuk sistemi acil reforma ihtiyacı var, hem de kökten reforma. Zaten, Tayip Erdoğan’ın siyasi yasağı kalkıp kalkmadığı hakkında yapılan yorumlar bunu da gösteriyor. Neydi o yaaaaa, biri çıkıyor diyordu ki, “siyasi yasağı yok”, biri “bal gibi var” ve her kafadan farklı yorumlar geliyordu ve hepsi de bu konuda uzman kişiler, yani eski Anayasa Mahkemesinde Üye olanlar yada Üniversitede Hukuk Proflardı. Halen Tayip Erdoğan’ın siyasi yasağı o zaman var mıydı yok muydu anlamış değilim.