Mesajı Okuyun
Old 18-12-2006, 21:01   #13
semih

Varsayılan Eğitim Şart..!

Evet,malesef ulkemizde cok sık kullanılan ve bir cok durumu ozuyle ozetleyen bir cumle ; Egitim şart..
Olayı taraflar acısından ele alırsak ;
Bir tarafta emniyet mensubu polislerimiz..
Hepimizin de inkar etmeyecegi gibi trafik polisliği gercekten cok stresli bir meslek.Sadece trafik polisliği de değil ,genel manada polislik mesleği cok stresli bir meslek,bir cok meslek gibi.
Ancak butun meslekler yerine gore kişileri stresli yapabilir. Yani trafik polislerinin bu davranısını stresli olmalarına baglayarak mazur goremeyiz.
Bu olay su sekilde gercekleşseydi eğer ;Polis memuru,savcıya yuksek sesle bagırır,daha sonra kişinin savcı oldugunu bilmeksizin yaptıgı davranısın yanlıs oldugunu gorur ve ozur diler.Yada aynı sekilde amir de aynı davranısı sergileseydi, yapılan davranıs strese baglanarak mazur gorulebilirdi.Malesef olmuyor ama keşke herkes gorevini layıkıyla 4x4 luk yapabilse.
Diğer tarafta ise yargı mensubları savcılarımız. Olayı polisler acısından dusunmustuk ya,simdi birde savcılar acısından dusunelim. Eğer olay soyle olsaydı ; Polisler bu hareketi yapar,savcılarda, kendilerinin savcı oldugunu belirtmeksizin yapılan davranısın dogru olmadıgını ve dogrusunun izahını yaparlar..Buda mı işe yaramadı, o zaman statulerini devreye sokup savcı olduklarını ve hangi davranısın dogru oldugunu amirleri gibi izah ederler.Bu senaryolar tarafımca,olması gerektiğine inandığım, senaryolardı.(duzelterek belirtmek istedim.)
Ki bu yollar tuketilmişse ,sikayette bulunmaları yerinde bir davranıstır.
Lakin olayın nasıl gercekleştigini bilmeden yorum yapmamalıyız diye dusunmekteyim.
Şahsi kanaatim ise ; olayın yargı konusu yapılmasının dogru olmadığı yönündedir.
Özellikle sunu vurgulamak istiyorum, statüler insan ilişkilerini etkilememeli! Hepimiz insanız,hepimiz kendi yaşamımızı idame ettirmek için olduğu kadar bir şekilde insanlar içinde cabalamıyormuyuz?Butun meslekler için konusuyorum,herkes sonucta baska bir insanın yasamını kolaylastırmıyormu mesleğiyle?Herkes ,herkese muhtac!Sosyal yaşamın geregi degilmidir ki bu. Yani benim davranısım polise farklı savcıya farklı fırıncıya farklı işsize farklı olmamalı!
Eğitim sart,eğitim şart,eğitim şart !

Bazı yorumlara katılmazken, bazılarınada katıldıgımı,cevaplarımla izah etmek istiyorum.

Alıntı:
Toplumsal bir hastalığımızın dışa vuruşu... Savcı olduklarını bilseydi, böyle bir tavır takınmıyacaktı! Sıradan vatandaşa karşı bu türden hareketler yapılır ve bunu yapan polis haklıdır neticesi çıkıyor bu cümleden. Sıradan vatandaş polise karşı gelmekten mahkemeye çıkarılır ve "Devlet memuruna hakaret" suçlamasıyla karşılaşırdı. Polis açısından 'Hem suçlu hem güçlü' deyimini haklı çıkaran bir durum ortaya çıkardı o zaman.
Ki Sn.Gemici guzel bir noktaya değinsede,hatta bu konuda bende aynı düsünsemde ; Birebir amirin ifadesini gormeden yada işitmeden ,net olmayan haberlerle bazı yorumları ,yapmamalıyız diye dusunuyorum.

Alıntı:
umarım bir Avukatın başına da böyle bir olay geldiğinde Savcılarda görmezden gelmez,sanki Avukat yargı mensubu değilmiş gibi duyarsız ve soğuk davranmazlar...
Sn Yılmaz GUNEYTEPE yorumunuzun mesleki kaygılar ile ilgili oldugunu dusunuyor ve geneline katılmıyorum.

Sn toman yaman ın yorumunuzn tamamına katılmıyorum.Ki bazı kelimelerin
Alıntı:
gariban vatandaşı ezen polislere
talihsiz olarak kullanıldığını dusunuyorum.

Sn. ibreti .. Serzenişinizi anlıyorum ancak bahse konu davranıs ast ust ilişkisinin mevcut oldugu hemen hemen butun kurumlarımızda MALESEF mevcut.Memurlar için ozel konusursak haksızlık etmiş oluruz diye dusunuyorum.

Sn. İLKİNC dusuncelerinizi paylasıyorum.

Sn. ömer adaleti ; tabiki vatandasında hakret karsısında sikayette bulunma hakkı var,içiniz ferah olsun.Ama tabi belirttiğiniz gibi,bu sikayeti bir savcının bulunması ile bir vatandasın bulunması arasında keşke fark olmasa ama sanırım (malesef) var..

Alıntı:
Tutuklanması abes olurdu zaten.
Sn. Jeanne D'arc, katılıyorum.

Sn.Şehper Ferda DEMİREL,olaya başak bir boyuttan yaklaşmışsınız, katılıyorum.

Nihayetinde, uzun yorumun kısası 'öğrenim gerekli ama EGİTİM ŞART '