Mesajı Okuyun
Old 29-11-2006, 10:28   #1
nefise

Önemli Şuf'a hakkı kullanımına ilişkin çelişki!

Sayın meslektaşlarım;
Müşterek mülkiyet altındaki bir taşınmazla ilgili olarak şüf'a davası açılmış, dava açıldıktan sonra sözkonusu taşınmaza ilişkin parselasyon planı Mahkeme kararı ile iptal edlmiş ve bunun üzerine yeni bir parselasyon planı yapılmıştır. yapılan bu (yeni) plan neticesinde davacı ve davalılara ayrı ada ve parsellerden yer verilmiştir.
Bu durumda davalılar müşterek mülkiyetin artık ortadan kalkmış bulunduğundan cihetle davanın konusuz kaldığını ileri sürmektedir, buna dair tapu kayıtları da mevcuttur. davacı yan ise; dava açıldığı tarihte müşterek mülkiyetin mevcut olduğunu ileri sürmektedir.
Bu durumda davacının iddiası haklı görülüp dava kabul edilirse; davacı hem şuanki kendi yerinden hem de şüf'a hakkının kullanılması neticesinde davalıların yerinden pay sahibi olmuş olucak.
Bu durum bana ters geldi biraz, tam olarak konuyla ilgili bir yargıtay kararı bulamadım; yani davanın açıldığı tarihte müşterek mülkiyet konusu taşınmaza ilişkin şuf'a hakkı ileri sürülüp sonradan yeni plan neticesinde ayrılmasına ilişkin bir karar biliyorsanız ya da bulabilecek bir meslektaşım varsa bu hususta yardımlarınızı bekliyorum. saygılar