Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 13:39   #1
Konuk14

Varsayılan Kocanin rizasi alinmadan yapilan kurtaj ve sonuclari.

Esim yaklasik iki ay once benim yogun direnisime ragmen kurtaj olarak hamileligini sonlandirdi. Bu planlanmamis bir gebelikti. 19 yildir evliyiz ve biri 4 biri 1,5 yasinda olmak uzere iki cocugumuz var.

Olayin detaylari soyledir;

Kontrol sonucunda doktorun dedigine gore cocuk saglikli idi ve anne acisindanda bir risk bulunmuyordu.

Benden yani kocadan kurtaja izin veren yazili, imzali bir izin alinmadi. Boyle bir iznin alinmasinin yasa geregi oldugunu bende kurtajdan sonra ogrendim.

Doktor benim bu kurtaja karsi oldugumu biliyordu. Bu doktor ilk iki cocugumuzun dogumunu gerceklestirdi, arkadas duzeyinde tanisiriz. Doktorun bu konuda bir yanlis anlama icinde olmadigi esiminde aralarinda gecen konusmalardan aktardigi kadariyla son derece acik.

Bu olaydan sonra esimle ciddi tartismalar yasamaya basladik. Bu tartismalar kesinlikle siddet veya hakaret iceren tarzda degildi. Daha cok karsilikli evliligimizi sorgulama seklinde gelisti. Sonucta bu sabah esim bosanmaya karar verdigini bana soyledi. Bu benim tercihim olmasada bu noktadan sonra bosanmaya hayir deme gibi bir sansim yok.

Hayat sartlarimizda zorluklar ve evliligimizde, problemler olsada kurtajdan once bosanma gibi bir konumuz kesinlikle yoktu, ileriye donuk planlarimiz birlikteligimizide iceriyordu.

Bosanma sebebimiz tek bir kurtaj anlasmazligina baglanamaz ama bizi bosanma yoluna bu kurtaj olayi soktu.

Esimin kurtajdan iki hafta sonra ayni doktora birde spiral taktirdigini ogrendim. Bununda oncesinde ve sonrasinda esim tarafindan bilgilendirilmedim. Dahada sonra esim bunu bana bir sekilde soyledigi icin ogrendim. Bu islem icinde benim yazili iznim gerekiyormus.

Buraya kadar esimin benimle olan fikir ayriligi sonucunda kendi iradesiyle beni bu olaylarin disinda tuttugu bir gercek.

Fakat doktorunda aile butunlugumuze ve bir olcude mahremiyetimize, yasayada aykiri olarak bu derecede mudahale etmis olmasini, haklarimi yok saymasini kabul etmekte zorlaniyorum.

Bir kac gun once panik atak sebebiyle acil olarak hastaneye goturuldum. Su anda psikiyatrist kontrolunde Anksiyeteli Depresyon tedavisi goruyorum ve ilac kullaniyorum.

Kendime olan saygim adina, ve ileriye bu konuyuda kapatmis olarak devam edebilmek icin bu doktora karsi yasal girisimde bulunmayi istiyorum, daha dogrusu degerlendiriyorum.

Doktorun benim haklarimi ihlal ederek bana zarar vermesi galiba tibbi malpraktis konusuna girmiyor. Cunku ben onun hastasi degilim.

Birde doktor bosanmaya tam olarak sebep olmasada buna yol acici bir zarar vermis olmasi sozkonusu. Ama doktor benim esim veya bir aile uyem degil.

Konunun esimle aramda kalan boyutlarini degilde sadece doktor ile benim aramdaki boyutlarini degerlendirirsek daha kolay olur sanirim.

Konu,sağlık hukukunu mu,yoksa aile hukukunu mu ilgilendirir?

Olayın hukuksal değerlendirmesi konusunda yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.