Mesajı Okuyun
Old 11-08-2006, 17:06   #3
Av.Emre Gacal

Teşekkür ediyorum.Sayın Doğanel
Sizin de dediğiniz gibi TCK 38 ve 39. maddelerinin ayrımıda zor,her ne kadar somut olayın gözönünde bulundururak değerlendirme yapılacak olsa da azmettirenin aslında ''suça teşvik eden ve suç işleme kararını kuvvetlendiren'' olarak görülüp,hak ettiğinden daha az cezayı alması gibi birşey söz konusu olabilir.
Ceza Hukuk Genel Final Sınavımızda bu sene verilen olayda şöyle bir durum vardı paylaşmak istedim.
S'nin kızı D, amcası olan R'yi babasını (yani S'yi) öldürmek hususunda ikna eder.D gözcülük yapar ve R, kardeşi olan S'yi öldürür.
Doktrinde <<Azmettirme,suç işleme karar ve niyetinde bulunmayan bir kişinin iradesine etken olarak yapılan yoğun baskılar sonucu suçu işletmektir.Yani kişinin kendi suç işleme düşüncesini gerçekleştirmek için suç işleme niyet ve kararında bulunmayan kişinin ikna edilmesidir.
Kişide önceden suç işleme karar ve niyeti bulunuyorsa,onun bu düşüncesini destekleyen davranışlarda ''suç işlemeye teşvik etmek ve suç işleme kararını kuvvetlendirmek'' (TCK 39/2-a) olarak görülebilir.>> deniyor.
Şimdi olayımızda D azmettiren mi yoksa yardım eden sıfatı ile mi suça iştirak etmiştir.Kaldı ki hiç suç işleme niyeti ve kararı olmasa bile R'nin aslında böyle bir niyetinin ve kararının olduğunu idda etse D'nin olaydaki kusurunu tespit etmek ne derece kolay olacaktır?
(bu arada S'nin diğer kız D2'de amcası R'yi Kadıköy Rıhtım Caddesi'nde yakalayarak ateş eder ve öldürür) tam bir aile faciası...