Mesajı Okuyun
Old 02-01-2013, 14:42   #1
SYAZICI

Varsayılan süresinde ibraz edilmeyen çeke ilişkin yapılacak takip

öncelikle meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum. karışık bir durum söz konusu ve içinden çıkmakta zorlandım bu sebeple sizlerle paylaşmak istedim.
müvekkilim yanında çalıştığı kişinin keşide ettiği çeki (aralarında herhangi bir alacak ilişkisi olmaksızın) yanında çalıştığı kişinin alacak ilişkisi olduğu (A) kişisine ciro ederek teslim ediyor. keşideci borcunu ödemeyince bu çekten kaynaklı alacağının tahsili için de hem keşideci hem de ciranta olan müvekkilime karşı icra takibi başlatıyor. müvekkilimin araç/gayrimenkullerine haciz konuşuyor. ancak çekin hamili müvekkilimin esas borçlu olmadığını bildiği için ve zor durumda kaldığını farkediyor ve keşideci tarafından kendisine verilen çeki, müvekkilime veriyor. müvekkilim çeki bankaya ibraz etmiyor ve şuan sebepsiz zenginleşmeden kaynaklı alacağı talep etme hakkımızın süresinin dolmasına çok az kaldı.müvekkilim takibi kendi adına açarsa keşidecinin itiraz edeceğinden korkuyor. artık başkasına ciro etme şansımız da kalmadı. itiraz edildiği takdirde tanık yoluyla ve çeki müvekkilime teslim eden kişinin tanıklığıyla alacağımızı ispat etmemiz mümkün mü..şimdiden çok teşekkürler..iyi çalışmalar..