Mesajı Okuyun
Old 23-12-2006, 17:22   #9
Gemici

Alıntı:
"Kadından Şair Olmaz"
BİA Haber Merkezi
16/12/2006 Yusuf ERADAM
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (Ankara) - Okurumdan özür diliyorum bu fallosantrik önyargıyı kullanarak yazıya dikkatlerini çektiğim için.

Başlık tırnak içinde çünkü bir erkek şair tarafından söylendi. Saçma da olsa üstünde düşünülesi çünkü fallosantrik insanlık ya da yazın tarihi ya da meta tarihi bu önyargıya "bıyık altından gülen" örneklerle doludur.

Dr. Christian Barnard dünyaca ünlü bir kalb cerrahıdır. Dünyaca ünlülüğünün sebebi 1967 yılında ilk kalb naklini yapmış olmasıdır. Ünlü bir cerrah olan Dr. Christian Barnad bu özelliğinden dolayı ünlü ve büyük bir adamdır. Ünlü ve büyük adamlar büyük sözler söylerler. Yıllar önce okuduğum için şimdi tam olarak aklımda olmayan büyük sözlerinden birisi aşağı yukarı şu anlama geliyor: 'Siyah ırk beyazlar tarafından yönetilmeye mahkumdur, çünkü siyahlar uzun süre beyazlar tarafından yönetilmiş ve bu yönetilme sonucunda da köleliğe alışmışlardır, kölelik kanlarına işlemiştir'

Bu büyük adamın bu büyük sözünü ben ırkçı düşüncenin dışa vurması olarak nitelendiriyorum.

'Kadından şair olmaz' diye büyük bir söz söyleyen şairimizin sözü neyin dışa vuruşudur dersiniz? Şairimiz büyük mü bilmiyorum ama söylediği büyük söz haber olduğuna göre büyük olsa gerek.

İnsanların en büyük zaaflarından birisi, belirli bir konuda ün yapmış kimselerin, diğer konularda da büyük olduğuna inanmalarıdır bence. Böyle olmasaydı iyi bir tıp doktoru olan Dr. Barnard'ın uğraşı alanı olmayan başka bir konuda söyledikleri haber olarak verilmezdi.

Saygılarımla