Mesajı Okuyun
Old 25-05-2020, 13:06   #1
BirHukukcu___

Varsayılan Tam Yargı Davası Açma Süresi-1/5 Yıllık Süreler

Değerli meslektaşlarım, öncelikle hepinize iyi çalışmalar dilerim. Forumda detaylı arama yaptım fakat benzer bir olay göremedim. Gözümden kaçmışsa affınıza sığınırım.

Müvekkillerin murisi, 2014 senesinde bir işyerinde meydana gelen patlama neticesinde yaşamını yitiriyor. Olayla ilgili olarak yürütülen ceza yargılaması neticesinde olayda ihmali olduğu belirlenen bir özel sektör çalışanı şahıs ceza alıyor. Mahkemenin 2016 senesinde verilen gerekçeli kararında ayrıca belediye ve valiliğin de denetim ve ruhsatlandırma yükümlülüklerine aykırı davrandığından söz ediliyor fakat herhangi bir kamu görevlisi ceza almıyor. Ceza davasında verilen bu karar henüz kesinleşmemiştir.

Akabinde 2019 senesinde hem özel sektör çalışanı şahıs hem de belediye ve valilik hasım gösterilerek adli yargıda tazminat davası açılıyor. Ne var ki yerel mahkeme kurumlar yönünden dosyayı tefrik ederek görevsizlik kararı veriyor. Görevsizlik kararı henüz kesinleşmemiştir.

Bildiğiniz gibi İYUK'a göre, idari eylemlerden doğan tam yargı davalarında idareye başvuru zorunluluğu (m.13), görevsiz yargı merciinde dava açılmış olması durumunda uygulanmamaktadır. Ayrıca yine İYUK'a göre, görevsiz adli yargıda görevsizlik kararı verilmesi halinde bu kararın kesinleşmesini takiben 30 gün içerisinde idari yargıda dava açılırsa, adli yargıya başvuru tarihi idari yargıya başvuru tarihi olarak kabul edilmektedir.

Kararın kesinleşmesini takiben 30 gün içerisinde belediye ve valiliğe karşı idari yargıda dava açma ihtimalimize binaen, süreaşımı problemi yaşar mıyız? İYUK 13 teki muafiyet göz önünde bulundurulduğunda idari yargıda tam yargı davası açma süremiz 1-5 yıllık süreler midir yoksa 60 gün müdür? Son olarak bu süreler, hangi tarihten itibaren işlemeye başlayacaktır? Örneğin patlama tarihi mi esas alınacaktır, ceza davasında kararın verildiği tarih mi yoksa ceza kararı henüz kesinleşmediği için süreler işlemeye başlamamış mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.