Mesajı Okuyun
Old 30-04-2020, 06:24   #3
upper_architect

Alıntı:
Yazan Av.Bünyamin Altıntaş
Herkese merhabalar

Üstatlarım ben bir stajyer avukat olarak sizlerin tavsiyelerine ve bakış açılarına çok ihtiyacım var. Malumunuz olduğu üzeri covid-19 dan kaynaklı karantina süreçlerinde stajlarımız durmuş ve mesleğe atılma sürecim olan bu dönemde benim için bilgi ve tecrübe kazanmak çok zor hale gelmiş durumda bundan dolayı siz değerli üstatlarımızın benimle ve aynı kaderi paylaşan bir çok meslektaşınıza, mesleki açıdan kendimizi geliştirmek için bizlere ne tür öneri veya tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

1-Kendinize sık başvurulan konular için güncel Yargıtay kararlarından bir arşiv kurabilirsiniz.

2-Avukat olduğunuzad kullanmak üzere çeşitli olaylarda ufak değişikliklerle kullanılabilecek dilekçe taslakları hazırlayabilirsiniz. Mesela iş hukuku için; işe iade davası dava ve cevap dilekçeleri, haklı nedenle/haksız nedenle/kötüniyetle fesih için dava ve cevap dilekçeleri, işçi alacağı için dava ve cevap dilekçeleri gibi.Ya da icra hukuku için itirazın kaldırılması, itirazın iptali, istirdat, sebepsiz zenginleşme, tasarrufun iptali, alacak davalarına ilişkin dilekçeler. Ayrıca birde adli yazışma için olan dilekçeler var; tanık listesi, delil listesi, mahkemenin istediği gider avansının yatırıldığına ilişkin dilekçe, delilin taranmış halinin uyaptan sunulduğu ve aslının fiziken vakte kadar teslim edileceği, mazeret ve bekletme dilekçeleri(olmazsa olmaz ikili, ceza ve hukuk davaları için ayrı ayrı hazırlanmasında fayda var) gibi gibi.

3-Uzmalaşmak istediğiniz alanları araştırıp bu konuda karar verip, hukuki kariyerinizi bu alanlara göre planlamanız ve geliştirmeniz.

4-Temeller sık sık gözden kaçar, TMK başlangıç hükümleri, ya da yetki sözleşmesinin sadece tacir ve kamu tüzel kişileri arasında yapılabileceği şartı(özellikle bu yetki sözleşmesi geçersiz olmasına rağmen sözleşmedeki hüküm öyle diye yetkisiz mahkemede açılan çk fazla dava var, beni epey güldürür.)

Bu saydıklarımı bitirirseniz, çay nasıl demlenir ve kahve nasıl köpürtülür öğrenebilirsiniz. Yarın çay ve kahve size servis edildiğinde kalitesini anlayabilmek için sizin onları iyi bir şekilde yapabiliyor olmanız gereklidir.