Mesajı Okuyun
Old 02-03-2009, 11:14   #18
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
İş Hukuku konusunda engin tecrübe sahibi olduğunu bildiğim Sevgili Engin bey de burada iken, bir soru sormak suretiyle konu hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum:

İşe iade davası açıldıktan sonra, İşverenin davayı kabul etmesi anlamına gelebilecek nitelikteki "İşe davet" ihbarını, mahkeme dışında gerçekleştirmesi hukuken doğru mudur?

Mahkeme dışı işe davet ihtarının mahiyeti, derdest olan işe iade davasını dolanmak anlamına gelmez mi? Veyahut dava açıldıktan sonra işe davet talebinin ancak mahkeme kanalıyla (davanın kabulü ile) dile getirilmesi gerekmez mi? Ya da mahkeme dışında gerçekleşen bu tür bir davet, davanın kabulü olarak değerlendirilemez mi?

Alıntı:
Yazan Ben

Diğer yandan, işveren fesih iradesini geri alır ve işçi de buna rıza gösterirse(yani akdin kesintisizi devamı kabul edilirse), mahkeme huzurunda da HUMK hükümlerine uygun olarak vazgeçme ya da feragetle davanın sona erdirilmesi yerinde olacaktır.

Mahkeme dışına yapılan böyle bir davet ve işçinin buna karşı tutumu, hakimin tarafların iradesini anlamasına yardımcı olur. Hakim kararını davanın esasına (feshe göre)göre verir.
Bu sebeple doğru ve sağlam olanı HUMK doğrultusunda mahkeme önünde davadan vazgeçilmesi, feraget edilmesi ya da davanın kabul edilmesidir.
Aksi halde, Yargıtay'ın kararı sürpriz olabilir

Alıntı:
Yazan Ben
İş güvencesi ülkemizde çok yeni ve dinamik bir konu. Konu yargı kararıyla hergün gelişiyor, iş güvencesiyle ilgili yargı kararları da henüz her konuda istikrar kazanmış değil.

Saygılar,