Mesajı Okuyun
Old 20-03-2012, 08:04   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.cemile
Ben de araştırdığım bir konu vesilesi ile bu başlığa baktım. Fakat aradığım cevabı bulamadım. Soru aynı galiba: Şirket müdürü 3 yıllığına atanıyor. Bu da ilan ediliyor. Ardından 3 yıl doluyor, fakat yeni müdür atanmıyor. Süresi dolan müdür de azledilmiyor.
Şimdi:
1-Gazetede müdürün yetki konusu ve süresi tescil ve ilan edildiğine göre müdürün görevi süre sonunda kendiliğinden sona erer mi?
2-Gazetede 3 yıllığına seçildiği ilan edilen müdürün yetkisi ile ilgili sınırlamayı bilmediğini, o müdürle işlem yapan taraf ileri sürebilir mi?(Gazetede ilan edilmesine rağmen)
3-Şayet görev süresi kendiliğinden sona erdi ise şirketi kim idare edecek? Genel hükümlere göre A.Ş. de yönetim kurulundan iki kişi veya limited şirketlerde orataklar birlikte mi?
4-Ya da aksine hüküm olmadığı sürece görev süresi dolsa da şirket yeni müdür seçinceye ve ilan edinceye kadar müdürün görev süresinin zımnen uzatıldığını mı var sayacağız?
Son maddeye uygun bir karar gördüğümü hatılıyorum ama bulamıyorum.
Kaldı ki TTK md. 321 de müdürlerin görevlerinin sınırlandırılma şekilleri arasında süre yok.

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Çok önce sorulmuş ama sıkça karşılaşıldığı için yazmak istedim:

Soru limited şirket ile ilgili ise; özel olarak müdür tayin edilmedikçe tüm ortaklar müdür sıfatını haizdir. (TTK.540) Dolayısıyla süre dolmuşsa müdür aynı zamanda ortaksa zaten TTK.540'a göre de yetkilidir. Müdür ortak değilse diğer ortakalrın herbiri kanunen temsil yetkisini haizdir.

Anonim şirketler bakımından ise görev süresi dolan temsilcinin yenisi seçilinceye kadar görevine devam edebileceği Yargıtay tarafından kabul edilmektedir. (Yargıtay 12 HD. 1998/691 E., 1998/1434 K., 10.2.1998 T.)

Ancak görev süresi dolan yönetim kurulunun şirketin önemli tasarruflarından kaçınması, borca sokmaması, sadece zorunlu ve acil işler bakımından borçlanma işlemlerine girişmesi şirket ile yönetim kurulu arasındaki vekalet akdinin bir gereğidir.