Mesajı Okuyun
Old 22-10-2007, 06:15   #52
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Zina Suç Değil Ancak Konut Dokunulmazlığının İhlali Var

Sayın Yavuz; Önce emeğiniz için teşekkürler. Ama sonuç değişmiyor.

Diyelimki eski arkadaşlarımdan iki örgüt üyesi var. Bunlar aranıyor. Ben de birini eve getirdim.

Bu anlayışa göre eşimin muvaffakatini almadığım için onun sevmediğini eve getirdi isem ben yardım yataklıktan, eve getirdişğim arkadaş da konut dokunulmazlığını ihlalden ayrıca ceza yiyeycek.

Eşimini sevdiği arkadaşı getirdiğimde ben veya eşim veya ikimiz birden yardım yataklıkdan ceza yiyeceğiz. Eşim benim getirdiğinden ve arandığından haberim yoktu (sevdiğim bir insan olduğu için evme gelmesinde ve kalmasında bir sakınca yok) derse gene sadece ben yardım ve yataklıktan ceza yiyeceğim. Diğeri konut dokunulmazlığını ihlalden ceza yemeyecek.

Benim tartıştığım "meşruiyet" gibi bir kavramın ceza hukuk kuralları içinde yer almaması gerektiği. Burada meşruiyeti kaldıran tek neden eşimin getirdiğim arkadaşımı sevmemesi mi. Şu meşruiyeti bana bir anlatın.

Her ikisi için de eşimden izin almadım ve eşimin onamı olup/olmadığından onların haberi yok.

Bence her iki insan açısından da meşru olmak ortadan kalkmaz, aksini düşünürsek her ikisi de meşru bir amaç için gelmemiştir.

Kuşkusuz ki burada yeniden meşruiyet ve kanunilik tartışması kendini gösterecektir. Bu iki insanın da eşlerin kardeşleri olduğunu ve iki eşin de bir birinin kardeşini sevmediğini varsayalım. Kardeşinize yardım etmek mi meşrudur, ihbar etmek mi?

Eklediğiniz ve belirttiğiniz gibi büyük bir olasılıkla tartışmanın başlangıcına neden olan olayda zaten adam evi aramış, polis çağırmış, gereken şeyleri yapmış. Onamının olmadığı açık. Buna karşın yargıtay varsayılamaz tanımlamasını kullanıyor. Neden?

Gelelim diğer bir olasılığa;

Belkiş de kadın biz kocamla konuştuk buna izin verdi dedi. (Somut olayda saklanması nedeni ile bu olasılık pek yok ama başka olaylarda karşımıza çıkabilir) Kast unsurunu nasıl oluşturacağız? Varsayımla mı?

Meşruiyet başka anlamlarda bir şeyler tanımlayabilir ama ceza hukuku açısından benim için bir şey tanımlamıyor. Böyle bir kural olmaması gerekir. Birilerinin böyle bir şey kabul edilemez varsayımı benim için bir kural olamaz ve böyle bir kural konulamaz. Bazı arkadaşlar hiç bir erkek böyle bir şeyi kabul etmez demişler, bir ara İstanbulda bazı konaklarda grup yapıldığı gazetelerde yer almıştı. Demek ki olabilirmiş.

Düşüncemde ısrarlıyım. Varsayımla ceza verilemez.

Saygılar