Mesajı Okuyun
Old 19-10-2007, 11:49   #43
Av. Salim

Sayın muzaffer doğan,

Bu ülkede yasalar değişmediği halde dün ceza verilmeyen şeye bugün ceza verilebiliyor malesef. Bunun pek çok uygulamasını gördük. Bu konudaki şikayetinize katılıyorum.

Ama ben size diyorum ki yasa değişmiş, siz yasa değişmediği halde diyorsunuz, onu ifade ettim. Yasa değişmiş. Siz yasa net değil , açık değil, ceza hukuku tekniğine uygun değil demek istiyorsunuz galiba, ama sanırım alıntı yaptığım cümleleriniz bu söylemek istediğinizi ifadeye çok elverişli değildi.

Yine yasa maddesinin gerekçesinde eşlerden birinin rızasının meşru olmadığına dair mantığı ortaya koyan örneklemeler de var. Yasa koyucunun mantığı oradan anlaşılabilir.

Eşlerden birinin onun rızası olmaksızın müşterek konutta başka biriyle ona ihanet etmesi, onu aldatması onun konut dokunulmazlığını ihlal etmez mi sizce ? Aile kurumu anayasamızda, Medeni Kanunumuzda karşılıkla sadakat üzerine kurulmamış mıdır? O sadakati te geçtik, hiç olmazsa eşinizin sizi başka bir mekanda değil de oturduğunuz evinizde aldatması meşru bir amaç mıdır ? Görüşünüze saygılıyım, fakat Yargıtayın bu kararının sizi neden bu kadar çok rahatsız ettiğini de anlayabilmiş değilim.

Yargıtayın bu kararının yasa maddesinin gerekçesine, yasa koyucunun amacına uygun olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler.