Mesajı Okuyun
Old 10-08-2016, 10:50   #1
Av. İrem

Varsayılan Bakiye maaş haczinin sıraya alınması???

Sayın meslektaşlar, merhaba. Borçlunun maaşında 1. sıradaydık kesintiler bize yapılmaktaydık ancak anapara bittikten sonra bakiye için bakiye maaş haczi gönderdik(müzekkere içeriğinde borcun sıraya alınmaması ve direk bize ödenmesi belirtilmiştir) aradan 2 ay geçti, bu esnada ödeme yapılmadığı için sürekli işyeri ile irtibat halindeyiz sürekli bizi geçiştirdiler, net bir cevap alamadık. Nihayet bugün işyeri vekili ile birebir görüşme sağladık. Kendisi 2. sıradaki dosyaya kesinti yapılmaya başladığını ve başlandığı için bize kesinti yapılamayacağını ve dosyamızın sıraya alındığını söyledi. Ben de bizim bakiyeden doğan bir müzekkere gönderdiğimizi yeni bir haciz yazısı göndermediğimizi ve müzekkere içeriğinde sıraya alınmaksızın işlem yapılması gerektiğinin yazdığını belirttim. Ve hatta mevzuat konusunda eksik bilgim vardır belki diye düşünüp kendisine dayanağınız nedir diye sordum bizim uygulamamız böyle, sizi sıraya alırsak diğer sıradakiler mağdur olur dedi. Halbuki sıradaki 5 dosyayı beklemek yerine bizim 3 ayda bitecek tutarlı bakiye haczimizin daha hakkaniyetli olduğunu bir türlü anlatamadım kendisine. Biz cevap yazımızı icra dairesine gönderdik ordan işleminizi yapabilirsiniz diyerek kesitirip attı sayın meslektaşım. Açıkcası benim dayanağım İİK. 355. maddede yer alan "borç bitinceye kadar.." ifadesidir. Şahsi fikrim 2. sıradaki dosyaya her ne kadar başlanmış olsa da bize bir yazı yerine o dosya tarafına bir yazı yazılarak gelen bakiye maaş haczi bitinceye kadar size kesinti yapılamayacak denmesiydi. Ancak şu aşamada işyeri ile anlaşma sağlayamadık. Bu durumda, işyerini de sikayet etmeyi düşünüyorum. Konu hakkında başkaca yorum ve fikir verebilecek, yol gösterecek üstadlarım varsa çok sevinirim. Teşekkürler. İyi çalışmalar