Konu: Munzam Zarar
Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 14:44   #1
Av.Mehmet Yılmaz

Mutsuz Munzam Zarar

Arkadaşlar görüşünüzü almak istediğim konu:
Müvekkil Karayolları Bölge Müdürlüğü bünyesinde işçi olarak yaklaşık 7,5 yıl çalışmış, işlediği suç nedeniyle, 1985 yılında iş akdi tek taraflı olarak feshedilmiştir.
1994 yılında İş mahkemesinde Kıdem tazminatı talepli dava açmış, davası kabul edilmiş, dava da 17.04.1996 tarihinde kesinleşmiştir. Kararda 404.350 TL (0,40.4350 YTL) kıdem tazminatının 1985 iş akdini feshi tarihinden itibaren ödenmesine karar verilmiştir.
Bu olay bana 2006 yılı başında geldi. Napılabilir diye düşündüm BK 105. md gereği Munzam Zarar nedeniyle dava açmaya karar verdim. Bu nedenle önce icra takibi yaparak 404.350 TL yi en yüksek mevduat faizi ile birlikte hesaplayarak toplam 8,00 YTL nin (fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak) ödenmesi talebinde bulundum. Bilahare de faizi aşan zarar vardır gerekçesiyle munzam zararın giderilmesi davası açtım.
Yargıtay eski kararlarında zararın ispatlanmasını aramıyorken (enflasyon, dövizdeki aşırı artışı ileri sürerek; maruf ve meşhur olay kavramı ile) sonraki kararlarında zararın ispatını aramaktadır.
Bu zararı nasıl ispatlarım diye düşündüğümde, bunu en iyi ispatlama yolunun ilgili işyerine yazı yazılara müvekkil konumunda ve kıdeminde bir işçinin hak edeceği kıdem tazminatının bildirilmesi talebinde bulundum. Bildirilen yazıda emsal bir işçinin yaklaşık 9.980,00 YTL kıdem tazminatı alabileceği bildirildi.
Ben de bunu mahkemeye munzam zararımızın ispatı olarak sundum.(8,00 YTL daha önce alınmıştı aradaki fark)
Tahmin edebileceğiniz gibi davamız reddedildi. Hakimle haricen konuştuğumuzda bana davanın saçma olduğunu söyledi. Hakim bey sevdiğimiz, bilgisine güvendiğimiz bir hakimdir. Pek çok meslektaşımda saçma olduğunu söyledi, ama kimse şu yüzden saçma diyemedi. Ben bu kararı temyiz etmeyi üşünüyorum.
Bana gayet mantıklı geldi aslında.
Aslında baştan mantıksız geliyor ama, gerek işverenin tememrrüde düşmesi,gerek zaman aşımı süreleri, gerekse zararın ispatı yönünden Munzam Zarar şartlarını taşıdığını düşünüyorum ben.
Bu nedenlerle de Sizlerin görüşlerini almak istedim.
Şimdiden teşekkürler.