Mesajı Okuyun
Old 29-08-2012, 19:03   #180
üye30519

ÖSS (ya da her ne ise) basariyi veya zekayi ölcmüyor ki!? Bilginiz ya da zekaniz degil ancak hangi eserin hangi yazara ait oldugunu ezberlemeniz (en azindan sinav sorularinin sizden istedigi bu) ve test teknigine hakim olmaniz önemli.

Amerika ile ilgili verdiginiz örnek dogru. Hukuk egitimi almak icin oncelikle baska 4 yillik bir egitim almaniz gerekiyor. Bu cok iyi bir sey. Hatta hukuk egitimi alabilmek icin öncelikle LSAT denen bir sinava katilirsiniz. Bu sinav da sadece hukuk fakülteleri icin tasarlanmistir. Ancak unutmayalim ki Amerika'da egitim paralidir. Ve bizimkinden kat kat iyi bir egitim sistemi ve giris konseptine sahiptir. Keske bizde de böyle secici bir sistem olsa hukuk fakülteleri icin.

Sorun bu ülkede firsat esitliginin olmamasi. Böyle olunca da ne üniversite sinavi adil sonuclar üretir ne de herkes egitime erisebilir. Bu ülkede özel üniversite bir ihtiyac. Bu kadar talebi devlet üniversiteleri karsilayamamaktadir.

Yeni kurulan devlet üniversiteleri ise liseden farksizdir. Bunun yaninda apartman tipi özel üniversiteler de bu kalitesizlige katki saglamaktadir.

ÖSS denen sinavin bu kadar abartilmamasi gerek. Ögrenci cok. Üniversite az/veya belli bölümlere talep yüksek. Bu durumda özel üniversitelere talep olmasi kacinilmaz. Hukuk okumak isteyen bir kimse, yeterince puan alamadim o halde özel üniversiteye basvurmayayim kimsenin hakkini yemeyeyim, demeyecektir (özel üniversite giderlerini karsilayabildigi müddetce.)

Son olarak, bir devlet üniversitesi ögrencisiyim. Ancak özel üniversitede hukuk okunmasina bu kadar karsi cikilmamasi gerektigini düsünüyorum. Zira ülkemizde hukuk fakültesine girmek sadece sinavdan alinan puana baglidir. Bu da teknik bir meselesidir. Ne spor basarisi ne de akademik bir basari etkendir. Haliyle özel üniversitelerde hukuk okunmasi dogal karsilanmalidir.