Mesajı Okuyun
Old 28-05-2015, 21:49   #29
ömer kaygas

Merhaba bilindiği üzere 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuat gereği kurul kararları tüketicileri ve tüzel kişileri(ilgili şirketleri)bağlamaktadır.Bu şu demek kuralı EPDK.koyar herkes buna uyar.Fiyat belirleme yetkisi de yine mevzuat gereği EPDK.ya aittir.kayıp-kaçak meselesi ise kayıp dediğimiz şey teknik anlamda elektriğin dağıtım hatlarından abonelere ulaşana kadarki ulaşan elektriğin eksilmesidir bunu önleyecek dünyada bir teknoloji yoktur malumunuz üzere kaçak ise herkesin bildiği hırsızlanmak suretiyle elektriğin illegal olarak tüketilmesidir.EPDK.kayıp ve kaçak bedelini elektriğin fiyatının tespitinde bir maliyet olarak gördüğü için tüm maliyet kalemleri içine bunu da ekliyor.Zira bir metanın bedeli maliyet+kardır.2011 yılında AB.uyum yasaları gereği devletin şeffaflığı ilkesince tüm bu fatura kalemleri ayrı ayrı yazılır hale getirildi.EPDK.21 tane dağıtım bölgesini özelleştirerek 2011 yılında her bölgeye hedef kayıp-kaçak oranı belirledi ve bu hedefler her sene düşme yönünde olup hedefi tutturamayan şirketlerin hedef ile gerçekleşen kısmı arasında farkı ilgili tüzel kişilere yükleneceği belirtti.yani hedef %8 iken %10 çıkarsa aradaki farkın parasını ilgili tüzel kişi cebinden ödemek zorunda.Diğer yandan tüm dağıtım şirketleri bilinenin aksine ödediğiniz elektrik bedellerini kamu adına tahsil etmekte ve aktif enerji bedelinin yani sadece tüketilen elektrik bedelinin %3-4 arası bedelini kendi geliri olarak devletten almaktadır.yani EPDK.hem kuralları hem de fiyatı belirleyip dağıtım şirketine aylık ne kadar elektrik verdiyse parasını alıp dağıtım şirketine % olarak payını veriyor.Dağıtım şirketinin bedeli tahsil edip etmediğine vs. bakmıyor.Şimdi kurul kararı ile kayıp-kaçak bedeli alındığı açıkken ve kurul kararı bir idari işlemken idari işlemin iptali için idari yargıda dava açılması gerektiği malumunuz.kaldı ki 2006 yılında Tedaş'a karşı açılmış dava var ve bunun sonucunda kayıp-kaçak bedeli yasaya uygun olması nedeniyle davanın reddine yönelik bir karar bulunmakta.Diğer yandan 2011 yılında Tüketiciler Birliği tarafından yine kayıp-kaçak bedeli ile ilgili olan idari işlemin iptaline yönelik Danıştayda dava açılmış olup bununla ilgili Danıştay yürütmeyi durdurma talebini reddederek esasa geçmiştir.Yukarıda behsettiğiniz husulara gelince şirketler 10 yıldır faaliyette bulunmadıkları için geriye dönük 10 yıllık döküm talep edemezsiniz etseniz dahi 1 yıldan fazlası verilmez.Çünkü Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre abone yılda 1 kere olmak üzere en fazla 1 yıllık geriye dönük tüketimini gösterir belge sunmakla yükümlüdür.Diğer taraftan hükümet tarafından yasa tasarısı ilgili komisyondan geçerek genel kurula sunulmuştur.yasalaşması kuvvetle muhtemel olup tasarı devam eden icra ve davaları kapsamaktadır.Yorumlarda AYM.nin bu hükmü bozacağı yönündeki beyanlarınıza karşı sizlere şu örneğe vermek isterim 2013 yılında kamulaştırmasız el atma davaları ile ilgili yapılan ve geriye yürüyen yasayı AYM.kamu yararı ilkesini gözeterek Anayasaya uygun bulmuştur.Bu davalarda ise devlet bütçesinden 30-40 milyar dolardan edebilecek konuya ilişkin AYM.nin yine aynı kararı vereceği kanaatindeyim.Zira davaların devamı kamu adına elektrik parasını tahsil etmek olan şirketlerin de iflasına yol açar ki bu durum ülkenin enerji piyasasını da yok olmasına yol açabilir.