Mesajı Okuyun
Old 09-01-2015, 15:52   #6
Kızıl Tilki

Merhaba ben adliye stajımın henüz 3. ayındayım, konuyla ilgili bazı noktalardan da kafam karıştı.

İnternette farklı kaynaklardan okuduğum kadarıyla tüketicilerin/abonelerin önce bağlı bulundukları elektrik dağıtım şirketinden kayıp/kaçak bedelleri ile ilgili bir belge alması gerekiyormuş, Zaman gazetesinin 2 gün önce çıkan bir haberine göre;

Alıntı:
Elektrik aboneleri, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında www.tedas.gov.tr internet adresi üzerinden ad, soyad, TC kimlik No ve abone No’ları ile başvuru yaparak geçmiş döneme ilişkin kayıp-kaçak bedellerini öğrenebilir. Yasa gereği Bilgi Edinme başvurularının 15 gün içinde cevaplanması gerekiyor.

Tüketiciler Birliği Federasyonu Başkanı Avukat Bülent Deniz, başvurularda yasal süreye dikkat çekiyor. Avukat Deniz, abonelerin cevap verilmemesi veya yeterli cevap verilmemesi durumunda Bilgi Edinme Üst Kurulu’na başvuru hakkı olduğuna vurgu yapıyor. Ancak yasa gereği abonelerin kayıp-kaçak tutarlarını öğrenmeleri için elektrik faturalarının kendi adına olması gerekiyor. TEDAŞ ise konuyla ilgili olarak, “20 dağıtım şirketinin özelleştirilmesi tamamlanarak, dağıtım şirketlerinin özel sektöre devri gerçekleştiğinden, ilgili dağıtım şirketine ve/veya elektrik piyasasında düzenleyici kurum olan EPDK’ya başvurulması gerekmektedir.” bilgisini verdi. Kamu kurumları, vatandaşların Bilgi Edinme Kanunu kapsamındaki başvurularına cevap vermek zorunda. “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik”e göre kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi 15 iş günü içinde sağlamaları gerekiyor.

Ancak istenen bilgi veya belgenin, başvurulan kurum ve kuruluş içindeki başka bir birimden sağlanması; başvuru ile ilgili olarak bir başka kurum ve kuruluşun görüşünün alınmasının gerekmesi veya başvuru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumlarında bilgi veya belgeye erişim 30 iş günü içinde sağlanıyor.

Vatandaşların cevap alamama veya yetersiz cevap almaları durumunda buna itiraz hakkı bulunuyor. Yönetmelik bu konuya da açıklık getiriyor (Madde 24): “Bilgi edinme istemi kanunun 16 ve 17’nci maddelerinde öngörülen sebeplerle reddedilen başvuru sahibi, yargı yoluna başvurmadan önce kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na itiraz edebilir. İtiraz yazılı olarak yapılır. Kurul, bu konudaki kararını 30 iş günü içinde verir.”

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/ekonomi_elek...r_2269174.html

Benim anlamadığım, alacak öğrenilebilir olduğu halde başka değişle öğrenememek mümkün olmadığı halde belirsiz alacak davası şeklinde davanın açılabiliyor olması...

Bu imkanlarla bir an için belirsiz alacak davası şeklinde davanın açılabileceğinin usulen doğru kabul etsek bile, bence Bilgi Edinme hakkının kullanılması yoluyla toplam bedeli öğrenmek, örneğin gidip kurumdan belge almak, mahkemenin de incelemesinden daha da seri olabilir diye düşünüyorum.

Bir de hiç dava açmadan icra takibi ile alınan belgelerle kayıp/kaçak bedellerinin alınabileceğine ilişkin taze savunmalar haberlerde yer aldı ve bana da mantıklı göründü. Şimdi bu dağıtım şirketleri borca itiraz etse açılan davanın sonunda mesela inkar tazminatı ödeyecek duruma gelmez mi? Yani itiraz etmeleri de bence mantıklı olmaz gibime geliyor?

Bilmiyorum ben yeni stajyerim, siz ne düşünürsünüz acaba?