Mesajı Okuyun
Old 02-12-2011, 19:48   #1
Av. Caner Arıcı

Varsayılan SGK'ya Eksik Bildirim - Hizmet Tespiti Kararı - Emekliliğin Gecikmesine Neden Olması Nedeniyle İşverenden Tazminat Talebi

Sevgili meslektaşlarım;

İşveren tarafından hizmet süresi eksik bildirilen şahıs hizmet tespiti davası açıyor. Aynı gün de SGK'ya yaşlılık aylığı tahsis talebinde bulunuyor. SGK cevabında 800 gün daha prim ödenmesi gerektiğini bildiriyor (diğer şartlar tamam). Dava neticesinde davacının eksik bildirilen sigortalılık süresinin 1000 gün olduğu tespit ediliyor.

Şimdi bu kişi, hizmet süresinin eksik bildirilmesi ve böylece yaşlılık aylığı almasının gecikmesine sebep olunması nedeniyle, tahsis talep tarihini takip eden ay başından yaşlılık aylığı almaya başladığı aya kadar olan alamadığı aylıkları işverenden talep edebilir mi? Ben edilebileceğini düşünüyorum; ancak uygulamada hiç karşılaşmadım. Eğer talep edilebilirse zamanaşımı, kararın kesinleşmesine kadar geçecek süre için hak kaybına uğramamak ve kesinleşmeyi beklemeden davayı açmak açısından, 5 yıl mı olur? Ayrıca SGK'dan bir talepte bulunma imkanı var mıdır?

Teşekkür ve saygılarımla...