Mesajı Okuyun
Old 04-10-2009, 00:56   #30
avrupayakası

KPSS-B Grubunda alan bilgisi (hukuk vs.) çıkmaz. Bunlar direkt atama olan sınavlardır. %50 Genel Yetenek %50 Genel Kültür soruları yapmanız gerekir. Ancak bazı kurumlar işin içine %10 luk dil sınavını da katmaktadırlar başvuru koşulları içerisinde ya da birkaç sene avukatlık yapma şartı da getiren kurumlar mevcuttur. Hazine Avukatlığı'nda mülakat var ya da yok diye tam bir bilgi edinememekle beraber (şuan için) daha önceleri mülakat yapılıyordu.Ayrıca hazine avukatlığında eğer ki mülakat yapılması istenmiyorsa 2 sene avukatlık yapılması şartı da vardı.Bu durum, kamu avukatlığının kurumlara göre şekillendiğinin göstergesidir. Ancak zate çok fazla da kamu avukatı alımı yapılmamaktadır ya da sözleşmeli olarak kamu avukatı almaktadırlar. Duyuruları özellikle takip etmek gerekmektedir.Siz sınavdan 90 üstü de (kpssb) alsanız kurumu başvurusunu kaçırdınız mı iş biter.Nedense bu başvuruları da hiçbir allahın kulu söylemez Nasolsa devlet işi, rekabeti önlemek gereklidir. Genelde yüksek puandan başlar sıralamalar.Yani ÖSS gibidir, en yüksek yapan girer( şimdi ÖSS de değişti yahu) Velhasıl devlete girmek için (kpss-b) oturup üniversiteye hazırlanmak gibi düzeni bir çalışma gerekir.Çok zor değildir sorular ancak Tarih bölümünü kasarlar.Matematiğiniz iyi değilse zaten yandınız, fark atma sorularıdır.Diğer sorularsa,mesela anayasa vs. bir hukukçu için çok çok kolaydır,ancak burda da dikkat dağınıklığı olmasın sakın. Bu sınav için (kpss-b) kursa falan gitmeye gerek yoktur, ancak düzen açısında gidilebilir. 86-100 arası puan alanlar yerleştririlebilir. Genelde büyükşehirlere yüksek alanlar girer.Diğer şehirlere de 86 falan girer işte.Hukukçuların genel ortalaması( yani sınavı iyi geçenlerin) 85 falandır.Ancak her hukukçu össde nasıl yakın puan aldıysa burada da yakın puanı alır bu nedenle rekabet artar. KPSS-A ise tabiri caizse kazık bir sınavdır. Genel Kültür Genel yetenekten tutun, hukuk , iktisat maliye vs. ayrıca yabancı dil gibi sizi aynı anda ölçen sınavlardır.Öyle sen kpds'ye girdin senin dil puanı yüksek diye de bakmazlar, paşa paşa sınavlara girersin. Kpssb ye girenler içinse,kpds den 50 ve üstü alanlara dil parası ödenir. İşte 100-150 liradan başlar diye biliyorum ben. Kurum Avukatları da öyle 3-5 milyar falan almazlar. Devlet işi rahatlığı vardır.10 davanın 9 unu kaybetsen( tabiki işini zamanında yapmak şartıyla) müvekkil gelip de kazanamadın demez Ancak rutindir. Devlet memurusundur. Başka iş falan da alamassın tabiki.( alanlar yok mu? var tabiki de, kaçak elektrikler ) İşte öyle bir şeydir kurum avukatlığı.Ama nedense hep özenirler serbest avukatlara.Çünkü şans eseri gelen bir ceza davası alamazlar mesela.Ya da çok ilgilendikleri bir boşanma davasını ya da çok istedikleri başka davaları,içlerinde ukte kalır emekli olduktan sonra yaparlar. Yine de kurum avukatlığı ben burada her ne kadar sayıp döksem de gerekli olan bir meslektir. Kurum avukatları da hukukçu olduklarından onları da sevgiyle selamlıyoruz Sınava gireceklere başarılar Ben de mi girsem ne? Ama boşuna puanları yükseltmenin alemi yok şimdi