Mesajı Okuyun
Old 10-04-2008, 13:44   #1
üye15184

Önemli Gerçek babanın, başkasının nüfusuna kayıtlı çocuğunu tanıması

Gerçek babanın, başkasının nüfusuna kayıtlı çocuğunu tanıması

Kadın ( K ) ile Kocası ( A ) evlidir. Bu evlilik devam ederken K, bekar bir adam olan Erkek ( E ) ile aşk yaşamış ve bu ilişkiden Çocuk ( Ç ), dünyaya gelmiştir. K, A ve E çocuğun gerçek babasının E olduğunu bilmektedirler.

K’nın A ile evlilik birliği devam ettiğinden, Ç’nin nüfus kaydındaki baba hanesine, annesinin kocası olan A yazılmıştır.

çocuğun doğumunun üzerinden 1810 gün geçmiş. Yani 5 yılın dolmasına sadece 10 gün kaldı. Ç’nin gerçek babası olan E, Ç’yi kendi nüfusuna almak istemektedir.

Bu arada Ç'ye annesinin düzgün ilgilenmemesi sebebiyle, E'nin annesi ( R ) vasi olarak atanmış olup, çocuk halen gerçek babaannesi olan R ile yurtdışında yaşamaktadır.

Ben E’nin avukatıyım. E çocuğu Ç'yi, kendi nüfusuna geçirmek istiyor.

Sorularım;
1-Açacağım davanın adı ne olacak?( Tanıma davası açmayı düşünüyorum. Ancak başka bir erkeğe soybağı ile bağlı olan çocuk bu bağ geçersiz kılınmadıkça tanınımaz hükmü -M.K.295/son- karşısında tanıma davası açıp açmamakta kararsız kaldım. )

2-Açacağım davaya bağlı olarak davalı kim ya da kimler olacak? ( Ç’yi mi, K’yı mı, yoksa A’yı mı davalı göstereceğim?)

3-Dava açma süresi bakımından bi sıkıntı yaşar mıyız? ( Çünkü 10 gün sonra çocuğun doğumunun üzerinden 5 yıl geçmiş olacak)

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler….