Mesajı Okuyun
Old 19-01-2012, 10:25   #43
Av.Fatih Davran

Alıntı:
Yazan Zamanakarsi
Tartışmayı dallandırıp budaklandırmayı düşünmüyorum. Kısaca özetler ve süreci ele alırsak :

Yeryüzünde çek ne için çıktı:

"Bak güzel kardeşim benim banka ile sermaye ile ahbaplığım var bana itimatları olduğu için bu kağıdı veriyorlar, üzerimde para taşımıyorum, bu kağıtla sana paramı ödüyorum sen zaten bankadan çekiyorsun" diyebilmek için çıktı. Çek eskiden prestij de sayılırdı.

"Şimdi al kardeşim bu çeki ben senin arkandayım devlet te arkanda dağıt sağa sola, kolluk üşenir,mahkeme uzar bir de biz sıvazladık mı seni sırtın yere gelmez belgesi" oldu çek.

Türkiyede tek yönlü yolda bile ters yöne giren araç değilde karşıya geçerken 2 yöne bakmayan yaya kabahatli çıkıyor ise tüm bunlar ve bu uygulamaları doğuran mantık haklı görülmelidir. Zira haklı görenler de var zaten.

Artık yargılayacak dava seçiliyor desek yeridir. Kim alacaklıyı önemser ? Borçlu:Mağdur. Bu sistem insan davranışlarını olumsuz yönde şekillendirmek, suça teşvik etmek için adeta çabalıyor.

Önce ileri düzenleme tarihi ile zaman kazandırıldı. Sonra tezgah kurulup göz kırpıldı. Baksana! bu masaya ödersen cezadan kurtulursun. Bizde sizin davanızın tarafıyız artık. Daha sonra baktılar bu da yetmiyor, borçlu ödememeye devam ediyor. Sıradan dosyalara 2-3 ay verilirken çek duruşmalarının ilki için 2 yıl sonraya gün veriliyor. O da yetmiyor. Şikayet etme artık ödenmiyor diye! biz bıktık bu davaları görmekten güle güle kardeşim.

Olaya insan hakları vs yönünden bakmak beni hem güldürüyor hem kızdırıyor. Yani sinirimden gülüyorum. Tazminatın "zenginleşme aracı" olarak nitelendiği trenin altında kalan çocukların kısa devreye neden oldukları için sefer aksamasından dolayı tazminata mahkum edildikleri, her türlü hileli,haram,etik dışı ücretlerin kurumlarca tüketicilere ödetilmesinde tepki verip derhal el konulacağına devletin destekleyici mizansenleri ile teşvik olunduğu.

Bu kadar ptansiyel varken yalnızca etkin denetimle gayrı safi milli hasılanın 2-3 katına çıkması mümkünken hayatımızı denetimsiz sorgusuz tamamladığımız düzeni devam ettirdikleri 2-3 milyonluk şirketlerin matrahsız yaşayıp işçinin maaşının %15 inin kesildiği bir ülkede yaşıyoruz.

Neyi tartışıyoruz.? Bu düzenlemelerde avukatın emeği nerede ? İnsan hakları çok duygusal romantik bir kelime. Ancak bizim ağzımızdan çıkınca yeni bir desisenin müjdecisi.

6 yıllık meslek hayatımda, çek ile ilgili karakter sahibi , cüz-i bile olsa borcunu ödemeye yanaşan, piyasayı yıkmamış, küçücük deresinden okyanusları parselleyip kaçmamış kişi sayısı 100 kişiden 2 dir. İşte bu değişiklikler kalan 98 kişinin alacaklısının mağduriyetinin artması, ızdıraplarının kazınması ve suça teşvik olunmaları içindir. Yarın biri, diğerini dolandırıp alay ederek şiddete maruz kalınca tahrik eden yasanın kendisi olacaktır.

Silahların eşitliği ilkesi nerede kaldı merak ediyorum. 2 yıl duruşma bekleyen, yıllarca dava takip eden avukatların hakları ne olacak? En ufak malını başkasının üzerine yapan insanların olduğu sıfır denetim ile hukuk etkinliğinin yerlerde süründüğü bir ülkede yeni yasamız herkese hayırlı olsun.

En nihayetinde avukatlık mesleğinin altı oyulmuştur. Geçmiş olsun.

Sn.ZamanaKarşı yazdıklarınıza aynen katılıyor, saygılarımı sunuyorum..