Mesajı Okuyun
Old 11-11-2009, 22:12   #1
ozkaynak

Varsayılan Vasi Tayini Davasinda Velayetin Kaldırılması Sorunu

Değerli THS üyeleri,
Adli yardımdan gelen ve bu ara bir hayli kafamı karıştıran, canımı sıkan bir konu hakkında fikirlerinizi ve çözüm önerilerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Şöyle ki;
Küçük K'nın teyzesi T'nin VASİ TAYİNİ istemli adli yardım görevlendirmesi geldi. T ile görüşmemiz sonucu (cahil olması nedeniyle herşeyi net olarak anlatmamıştı) davayı açtım.
Küçük K'nın babası B, annesi A'yı öldürmüş... B de yargılama sonucu hüküm giydiği gibi hakkında akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirleri uygulanmasına hükmedilmiş...
Küçük K'nın, teyzesi T'den başka kimsesi yok.. T, K'nın okulunu ve ikametini yanına aldırmış. Vasi de olmak istiyor.
Davayı açtık... İlk celsede hakim, baba B'nin velayetinin kaldırılması hususunda dava açmamız için süre verdi.
?!?!?!?
Birkaç kaynakta, velayetin kaldırılması davasını baba-anne-çocuk açabilir diye okuunca kafam iyice karıştı. Çünkü ben sasi adayı vekiliyim. Bunun üzerine fikrine başvurmak için aile mahkemesi hakimiyle görüştüm. Hakim, uzun uzun düşündükten sonra "Sulh hukuk mahkemesi, size yetki belgesi verse, o şekilde açsanız olmaz mı" dedi. Ümitlendim.
Geçenlerde Barodan "velayetin kaldırılması davası" için görevlendirmem geldi. Bunun üzerine Sulh hukuk mahkemesi hakimiyle görüştüm. Fakat yetki belgesi veremeyeceğini, yasanın yorumundan üçüncü kişinin de bu davayı açabileceğinin anlaşıldığını falan söyledi.
(Ayrıca Ağır Ceza Mahkemesi baba B hakkında hüküm tesis ettikten sonra baba B'nin ikametgahının bulunduğu ve ilimize bağlı ilçenin ilgili mahkemesine baba B'ye vasi atanması için ihbarda bulunmuş. Fakat küçük K'ya vasi atanması için bir ihbarı olmamış.)
Ayrıca dedi ki, "Eğer ilçedeki dava sonuçlandıysa baba B'nin vasisine, sonuçlanmadıysa baba B'nin kendisine açarsınız. Ama yetki sorununuz da ortaya çıkabilir. Baba B'nin ikametgahı olarak o ilçe mahkemesi yetkili görünüyor. Bunu da aile mahkemesi hakimiyle bir daha görüşün." dedi.
Buna göre:

1- Velayetin kaldırılması davasını vasi adayı vekili olarak nasıl açabilirim?

2-
Sulh Hukuk hakimi diyor ki, eğer Ağır Ceza Mahkemesinin ihbarı sonucu ilçe mahkemesinde yürüyen baba B'ye vasi tayini davası sonuçlanmadıysa B'ye, sonuçlandıysa atanan vasisine açarsınız. Bu konudaki fikriniz nedir?

3-
Velayetin kaldırılması davasında yetkili mahkeme, haliyle davalı baba B'nin ikametgahı, yani söz konusu ilçe mahkemesi olacak. Çocuğun ikametgahı ise burada... Burada açabilir miyim? Buradaki aile mahkemesi yetkiyi resen gözetir mi? Eğer gözetirse ya da ilçede açılması gerekirse; il dışı olacağından adli yardım görevimin akıbeti ne olur? Buna keza, il dışı olduğundan adli yardım görevim sona erecek olursa, benim açtığım vasi tayini davasının akıbeti ne olur?

Sözün özü, elimde bir içtihat, emsal karar ve sair bilgi belge ile; BULUNDUĞUM İL AİLE MAHKEMESİNDE,
VASİ ADAYI VEKİLİ OLARAK,
BABA B'YE
VELAYETİN KALDIRILMASI DAVASI

açabilmem konusunda destek ve yardımlarınız...
Ki, davayı açabileceğim bir çıkış yolu varsa ve açıldıktan sonra esasa geçebilirsek kısa sürede sonuç alacağız.

Çıkış yolu düşünmekten bayağı muzdarip oldum
Şimdiden sonsuz teşekkürlerle... Sayg.