Mesajı Okuyun
Old 08-08-2009, 23:45   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
Benim 3 yıllık bir evliliğim vardı. Şiddetli geçimsizlik, hakaretler ve küçük düşürücü sözler nedeniyle bitti. arasıra şiddete yöneldiği bazı durumlarda oldu.sormak istediğim konu; kocamın benden önce davranıp haksız olduğu halde dava açması benim alehime olurmu? ben eşimden tazminat ve nafaka talebinde bulunabilirmiyim? ziynet eşyalarımın çoğu onda kaldı bunu ne şekilde alabilirim? ayrıca benimde şikayetlerimi açıkça bildirici, onun haksız olduğu durumları belirten bir dilekçe yazmam gerekirmi? avukat tutacak maddi durumum olmadığından kazanma şansım ne kadardır? son olarakta mahkemeyi kazanabilmek için kocamın bana iftirada atabileceğini göz önünde bulundurursak, buna karşılık ne yapmam gerekecek? bu konularda bana cevap verebilirseniz çok sevinirim. şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar. (Derya)

Sayın katılımcı,
Boşanma davalarında davayı kimin açtığı değil, geçimsizliğe yol açan olaylarda kimin kusurlu olduğu önemlidir.
Boşanma davasını siz açmamışsanız, bir dilekçe ile boşanma konusundaki isteğinizi, eşinizin geçimsizliğe yol açan davranışlarını ve bunlara ilişkin delillerinizi, ayrıca tedbir nafakası (dava sürerken alabileceğiniz nafaka), yoksulluk nafakası (boşanma kararının kesinleşmesinden sonrası için nafaka), çocuğunuz varsa velayet talebi ve çocuk için iştirak nafakası, varsa maddi ve manevi tazminat taleplerinizi mahkemeye bildirebilirsiniz.
Davada her iki taraf da iddialarını çeşitli deliller ve tanıklarla kanıtlamak zorundadır.
Maddi durumunuzun iyi olmaması, bir avukatın hukuksal yardımından yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Bulunduğunuz ilin Baro'suna başvurarak ve geliriniz olmadığına ilişkin istenen belgeleri vererek sizin için ücreti devletçe ödenen bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Davanızda bir avukatın doğrudan hukuksal yardımını almak, hak kaybına uğramanızı önleyecektir.
Saygılarımla.