Mesajı Okuyun
Old 11-01-2011, 17:12   #1
Av. Pinar Serdaroglu

Varsayılan Taksitli ödeme taahhüdü olan dosyanın takipten düşürülmesi

Merhaba Arkadaşlar,
Borçların yeniden yapılandırması kapsamında vekili olduğumuz bir kurumun borçlularından icra dairesinde taksitli ödeme taahhüdü aldık. Örneğin, ilk taksit tarihi 17.11.2010 olmak üzere 2011 ve 2012 şeklinde yıllık üç taksitte ödeyecekler. Kurum iş yoğunluğu nedeniyle bize ödeme listelerini yeni gönderdi. Ben ilk taksit tarihi olan 17.11.2010 tarihinde müvekkil kurumca ... TL tahsil edilmiştir diyerek icra dosyasına bildirimde bulunmak istedim. Ancak dosyaların yılbaşı itibarıyla takipten düşürüldüğünü öğrendim. Gerekçesi de taahhüt alınma tarihi ile ilk taksit tarihi arasında işlem yapılmaması. Ben de dosyaların son taahhüt tarihi olan 2012 tarihine kadar düşmeyeceğini ve ben belki taahhüdü ihlal nedeniyle icra ceza davası açmaya kalksam şu an derdest icra takibi görünmediğini söyledim. Dayanak madde olarak İİK 78. maddeyi gösteriyorlar. O zaman taksitli ödeme taahhüdü almanın anlamı nedir?
Görüş ya da bilgi paylaşırsanız sevinirim. Ha bir de bir icra dairesi dosyaları düşürürken diğer icra dairesi düşürmemiş...