Mesajı Okuyun
Old 11-12-2017, 08:19   #1
lprgndgn

Varsayılan İcra müdürünün adres ve kimlik araştırma müzekkeresi gönderilmesi talebini reddetmesi

Herkese kolay gelsin foruma yeni kayıt oldum, kısaca sorumu sormak istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Elimde bir senet borçlusu var senette borçlunun ismi ve adresi var T.C. kimlik numarası elimde yok ve haricen yaptığım araştırmalar sonucu borçlunun kimlik numarasına ulaşamadım. icra müdürlüğünden borçlunun kimlik bilgilerine ulaşabilmek amacıyla jandarmaya nüfusa çeşitli aboneliklere (gaz, su, elektrik vs.) müzekkere yazılmasını talep ettim. ancak icra müdürü bana Yargıtay 12. hukuk dairesinin 2015/27668 E. ve 2016/4500 K. sayılı kararını

"... Somut olayda, alacaklı tarafından takip talebinde borçlunun adının doğru olarak yazıldığı ancak T.C. kimlik numarasının bildirilmediği görülmüştür. Bu durumda icra müdürlüğünce alacaklıya borçlunun T.C. kimlik numarasını tamamlaması süre verilmesi gerekirken, araştırma yapılarak belirlenmesi ve buna göre ödeme emri düzenlenmesi doğru değildir. Bu nedenle daha sonra alacaklının borçluya ait TC kimlik numarasını bildirerek buna göre ödeme emri düzenlenip tebliğe çıkarılmasını istemesinde yasaya aykırılık olmayıp, bu talep taraf değişikliği olarak kabul edilemez. "

göstererek reddetti. şimdi şikayet yoluna gideceğim. iki sorum var birincisi icra müdürünün kimlik numarası bildirmem için bana süre vermesi hangi kanun maddesine dayanıyor, ikincisi elinde işime yarayacak Yargıtay kararı olan varsa paylaşabilir mi? hepinize iyi çalışmalar.