Mesajı Okuyun
Old 25-07-2008, 23:43   #1
DeryaK

Varsayılan Yargıtay:Baz istasyonları insan sağlığına zararlıdır.

Yargıtay,GSM operatörlerince kullanılmakta olan baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olduğuna ve kaldırılması gerektiğine karar verdi.

Baz istasyonları insan sağlığına zararlı

25 Temmuz 2008

Ferudun ALTUNTAŞ/FATSA (Ordu), (DHA)

ORDU’nun Fatsa İlçesi’nde 55 yaşındaki Osman Güvenalp, oturduğu mahalledeki bir binanın çatı katına baz istasyonu kurulması üzerine ilgili GSM firması hakkında davacı oldu. Fatsa Asliye Hukuk Mahkemesi, baz istasyonunun faaliyetinin durdurulmasına ve bulunduğu yerden sökülmesine karar verdi. Yargıtay 4’ncü Hukuk Dairesi de kararı onayladı.

Fatsa İlçesi’nde yaşayan ve av malzemeleri satan Osman Güvenlap, oturduğu Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Yeni Kumru Caddesi üzerindeki bir binanın çatı katına 2004 yılında baz istasyonu kurulmasına tepki gösterdi. Bunun üzerine ilgili firmanın baz istasyonunu kaldırması için yargıya başvurdu. Baz istasyonlarının insan sağlığına zarar verdiğini belirten Osman Güvenlap’ın hukuk mücadelesi 2 yıl sürdü. Asliye Hukuk Mahkemesi 2006 yılında “...gerek davacı bakımından gerekse çevre binalarda yaşayan insanlar bakımından sağlık açısından büyük endişeler taşıdığı, bu yerde oturanların psikolojik olarak yaşamını olumsuz biçimde etkilediği, bunun da insanların psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratacağı, davacının eşinin de kanser hastalığı sebebiyle ölümü karşısında davacının zarar gördüğü mahkememizce değerlendirilmiştir” diyerek baz istasyonunun faaliyetinin durdurulmasına ve bulunduğu yerden sökülmesine karar verdi. İlgili firmanın temyize başvurması üzerine de geçen 30 Haziran tarihinde Yargıtay 4’nci Hukuk Dairesi’de yerel mahkemenin verdiği kararı onayladı.

Mahkemenin verdiği karara çok sevindiğini söyleyen Osman Güvenalp, “Baz istasyonları insan sağlığına ciddi derecede zararlar veriyor. Bu nedenle verdiğim mücadeleyi kazandım. Olması gereken de buydu. Dava devam ederken eşim Emine Güvenalp akciğer kanserine yakalandı. 1.5 yıl öncede hayatını kaybetti. Bu karar benim için çok önemliydi. Mahkemenin verdiği karar beni çok mutlu etti” diye konuştu.
---------------------------------------
BİLGİNİZE:Bu konuda yeni bir Yargıtay kararı arşivimde bulunmaktadır.İsteyen meslektaşıma fakslayabilirim.Saygılarımla.

Kaynak : Hürriyet Web Sitesi