Mesajı Okuyun
Old 02-09-2007, 20:29   #7
Av.Duygu Işık Behrem

Ben de sınava girecek olanlardanım; son sınavı ne yazık ki kaçırmıştım. Yaklaşık 6-7 aydır da marka&patent konusunda araştırmalar yapıyor ve bu konuda davalar ile bilfiil ilgileniyorum. Fikri Mülkiyet Hukuku oldukça zengin bir alan. Daha çok içtihatlarla geliştiğini düşünüyorum. Bazı arkadaşların kaynak kitap sorduklarını yeni gördüm. Sınava hazırlık anlamında hiçbir bilgisi olmayanlara öncelikle www.tpe.gov.tr adresindeki marka, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım gibi başlıklar altında yer alan kısa bilgileri okumalarını önerebilirim. Oldukça özet, ana bilgileri burada bulabilirsiniz. Yol gösterici olabilir ancak asla yeterli değil. Bunun dışında Marka&Patent Vekilleri Derneği' nin kurs notları bildiğim kadarıyla dernekte satılıyor. Bu notlar bende mevcut olmasına rağmen kitabın boyutları oldukça büyük ve sayfaları da çok fazla olduğundan yardımcı olmam zor olacaktır.

Marka Hukuku konusunda yasal mevzuatı özellikle de 556 Sayılı KHK' yı "çok iyi"; uluslarası anlaşmaları da "iyi" bilmek gerekiyor. Bunun dışında Prof. Dr. Ünal TEKİNALP-"Fikri Mülkiyet Hukuku" nu da konuya ilgisi olanlara önerebilirim. Ancak sınava hazırlık açısından derneğin kurs notları "nokta atışı" niteliğinde. Hepimize zihin açıklığı ve bol şans diliyorum