Mesajı Okuyun
Old 24-12-2006, 12:33   #18
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan icra22
Dikkatimi çeken bir husus var Av.Nebi icra dairelerinin müfettişlere direnmediklerini söylemektedir. Sayın Av.Nebi müfettişlerimizde yasalar doğrultusunda işlem yapmamızı istemektedirler. Şayet müfettişin karşısında müfettişi ikna edebilecek bir icra müdürü olmazsa tabiiki müfettişin dediklerini yapmak zorunda kalmaktadır. Oysa yaptığı işlemin yasal dayanağını bilmeden ordan burdan sordukları ile bugüne kadar uygulamayı sürdüren bazı meslektaşlarımız vardır. Bizlerde bunların sıkıntısını çekiyoruz. Zira araştırma yapmamaktadırlar. Düşünün THK.sitesinde kaç icra müdürü üye olupta bilgi alışverişinde bulunmaktadır. Ben şu ana kadar Süleyman Zengin adlı arkadaşımızdan başka birisine rastlayamadım. ve malesef göreve başladıkları günden itibaren hep tecrübeli diye güvendikleri meslektaşların bilgisine başvurulmakta yanlış olsa bile artık yıllarca doğru olarak değerlendirilip uygulanmaktadır. Çok üzüldüğüm bir hususta bazı meslektaşlarımız yargıtay kararlarınıda hiç saymakta, efendim yargıtay kararları devamlı değişmektedir. Yargıtay kararları kanun değildir, fikrinde olup ve kendisince bir yorum yaratarak karar vermektedir. İşte bu zihniyete sahip meslektaşlarımızla iştişare içerisinde olup karar veren meslektaşlarımız anımsanamayacak kadar fazladır. Dediğim gibi müfettişlerimize gerçek anlamda gerekçe ve dayanak gösterdiğimizde bizleri bile takdir etmektedirler, ve ikna olmaktadırlar. Formu incelediğinizde haciz kaldırmayla birlikte takipten vazgeçilmediği müddetçe harca tabi değildir, biraz daha açıklayayam icra müdürü haczin kaldırılmasını hiçbir şekilde yorumlayamaz, çok yakın bir zamanda başımdan geçen bir olayı anlatırsam ne demek istediğimi anlayacaksınız,
İİK.nun 150-c şerhinin kaldırılmasından dolayı ben harç almamaktayım,zira bu hususta genelgeler, mütalaalar olduğu gibi mahkeme kararlarıda mevcuttur. Ve İİK.nun 150-c şerhinin kaldırılması ile birlikte takipten vazgeçme talebi mevcutsa harç almaktayım. Ancak böyle bir talepte bulunan vatandaştan harç istemem üzerine efendim sen başka dosyalardan harç almıyorsun benim dosyamdan neden harç alıyorsun diye beni şikayet etmesi sonucu hakkımda görevi kötüye kullanmaktan dolayı dava açıldı, tabiiki burada savcının bilgisizliğinide beyan etmek istiyorum. Neyse duruşma esnasında uygulamaya yönelik diğer meslektaşım icra müdürü tanık olarak dinlenildi,hakim tarafından sorulan soru üzerine evet icra müdürü meslektaşım yaptığı işlem doğrudur sadece şerhin kaldırılmasından harç alınmamaktadır. ancak ben almaktayım diye cevap vermesi üzerine hakimin tekrar sorusu üzerine neden alıyorsun diye sorduğunda devletin kaybı var ve vatandaş harç ödememek için böyle taleplerde bulunmaktadır,diye yanıtladığında orada hazır bulunan mahkeme heyeti ve şahıslar bu beyanı hayretle karşılamışlardır. Düşünün hem harç alınmaz diyor ancak buna rağmen yine almaktadır. İşte bu zihniyete sahip icra müdürleri görevde olduğu müddetçe ve sayın avukatlarımızda bu şahısların yanlış uygulamalarını düzeltme yoluna gitmedikleri müddetçe malesef yanlış uygulamalar devam edecektir. Genelde avukatlarımızda meslektaşlarımızın yaşına ve tecrübesine saygı göstererek konuyu tartışmamaktadırlar. Oysa yanlış yapmaktadırlar İşte böyle zihniyete sahip meslektaşlarımız olduğu müddetçe müfettişleri ikna etmeleri mümkün değildir, Zira mesleki tecrübesi var ancak mesleki bilgisi yoktur. Daha çok örnekler var, bu yüzden sizlerin doğruları uygulatmanız için direnmenize ihtiyacımız var,

Sayın icra 22 ;
Öncelikle sizin gibi gelişmeliri takip eden icra müdürü arkadaşları görmek sevindirici. Keşke sitede daha fazla icra müdürü arkadaşımızı görebilsek. Malesef bu 150-c şerhi meselesinde bazı icra müdürü arkadaşlarla sorun yaşadık zamanında gerçi olay nihayetinde bizim lehimize sonuçlandı ama anlamsız yere harç alma heveslerine anlam veremiyorum bazı icra müdürü arkadaşların. Sonuçta alınması gereken harcı elbette vereceğiz ama alınmaması gereken harcı almak yanlış olur... Teşekkürler