Mesajı Okuyun
Old 13-11-2007, 20:19   #5
faruksa

Alıntı:
Yazan Seyda
Ben de hala 142.sorunun cevabının neden A olduğunu anlayamadım. Kurşunun A'nın silahından çıktığı belli iken neden hepsi 'adam öldürmeden' cezalandırılsın ki? Cevap B şıkkı olmalıydı. Bu sorudan Themis'te kaç tane var, hepsindeki mantık B şıkkına götürüyor..
Aslında themis derseniz yerden göğe kadar haklısınız çünkü bende çok iyi hatırlıyorum bu ve benzer sorularda aksi cevaplar vardı.
Bu soruyu ben ağır cezada bir dosyada soruda ki olaya benzer bir durumda karar aşamasında bulunmuştum.
Orada fiil üzerinde müşterek hakimiyet kuranların,
her ne kadar netice tek bir kişinin fiili neticesinde ortaya çıksada diğer faillerin de aynı cezayı alması gerekir denilerek diğer faillerde aynı ceza verilmişti.Gerekçesi de birbirlerine neticeyi gerçekleştirme konusunda güvence sağlamaları idi.
Yani themisin yanıltıcı ifadelerine karşın yeni ceza kanunun kabul ettiği sistem maalesef bu.
İlk başta benimde aklıma pek yatmadı,hala bu sonucu ve teoriyi kabul etmekte zorlanıyorum.Özetle bu soruyu bilerek isteyerek doğru yaptığımı soyleyeyem.
Sorunun soruluş amacında bile bu sistemi kabul ettirme ve bu sonuca alıştırma düşüncesi var.Bu konu tartışmalı soru da oyle..Saygılar.