Mesajı Okuyun
Old 23-12-2005, 23:00   #9
esink

Burhan Bey,
Açıkça fikrimi söyleyeyim: Anlatımlarınız çerçevesinde, meslektaşımızın tutumumunun savunulabilir bir yanının bulunmadığını düşünüyorum.
bu olay bana şunu düşündürdü. örneğin bir öğretmen, öğrencisini haksız yere dövdü, azarladı vs. çocuklar da bu durumu bir başka öğretmene şikayet etti. bu öğretmenin tavrı ne olur? içinden ne denli öflenirse öfkelensin, bu bakış açısını öğrencilerine yansıtmamaya çalışır. meslektaşını savunur veya sessiz kalır veya konuyu geçiştirir veya diğer öğretmen hakkında olumsuz bir şey söylememeye çalışarak çocuklara siz haklısınız mesajını vermeye çalışır. ama ne olursa olsun, öğrencilerinin yanında diğer öğretmene verip veriştirmez.
sanıyorum bazen bizler de aynı tutumu sergiliyoruz. bu tutum doğru veya değil miyi, etik mi değil miyi tartışmıyorum... sonuçta avukatlık bir meslek ve onu icra edenler de insan.
iyisi kötüsü doğrusu eğrisi bencili kurnazı mantıklısı adili elbette var, elbette olacak.
bir avukat, müvekkilinin hakkını korumakla yükümlüdür. iki kere iki dört.
bir boyacıyla anlaştınız, ayağı kırıldı, başladığı işi devam ettiremedi, çalıştığı döneme ait yövmiye dışında bir parayı hak eder mi? bir dr. teşhinizi koydu, tedaviyi devam ettiremedi, teşhis için hak ettiği para dışında bir bedel hak eder mi, çocuğunuza özel ders aldırdığınız öğretmen, vermediği derslerin parasını hak eder mi? hayır hayır hayır. avukat da, ancak verdiği hizmet kadar bedel hak eder. benim açımdan bu durum bu kadar net ve keskindir.