Mesajı Okuyun
Old 15-12-2011, 19:15   #19
Mozkul

Alıntı:
Yazan tiryakim
6100 sayılı hmk da mahkeme dışı ikrar konusu yok

Ben zaten var olduğunu iddia etmedim ancak ;

HMK.m.187/2 -(2) Herkesçe bilinen vakıalarla, ikrar edilmiş vakıalar çekişmeli sayılmaz.

Madde 198- (1) Kanuni istisnalar dışında hâkim delilleri serbestçe değerlendirir.

Madde 199- (1) Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları bu Kanuna göre belgedir.

Madde 202-(2) Delil başlangıcı, iddia konusu hukuki işlemin tamamen ispatına yeterli olmamakla birlikte, söz konusu hukuki işlemi muhtemel gösteren ve kendisine karşı ileri sürülen kimse veya temsilcisi tarafından verilmiş veya gönderilmiş belgedir.

Madde 204- 2) İlgililerin beyanına dayanılarak noterlerin tasdik ettikleri senetlerle diğer yetkili memurların görevleri içinde usulüne uygun olarak düzenledikleri belgeler, aksi ispatlanıncaya kadar kesin delil sayılırlar.
Madde 205- (1) Mahkeme huzurunda ikrar olunan veya mahkemece inkâr edenden sadır olduğu kabul edilen adi senetler, aksi ispat edilmedikçe kesin delil sayılırlar.

düzenlemelerine göre noterden gönderilmiş bir beyanın hakim tarafından delil olarak değerlendirileceğini ifade etmek istedim.

Kaldı ki; HGK kararına dikkat etmenizi de tavsiye ederim.

İyi Çalışmalar.