Mesajı Okuyun
Old 25-07-2009, 09:38   #49
Av.muhittinköylüoğlu

Arkadaşlar
ben hukuki ve yasal düzenlemeler girmeden,Meselenin çıkış noktasına ilişkin bir iki şey söylemek istiyorum.
Konu İstanbul'da ve başkaca bazı şehirlerde savcılıklarca dile getirilmiş hukuki anlamda da tartışılmıştır.Ama kısıtlamayı en sıkı şekilde savunan savcılarımız dahi sn.spartaküs kadar katı olmamıştır.
Benim tespitlerim ve değişik toplantılatda savcıların beyanları olay ya da soruşturma ile hiç ilgisi olmayan bazı avukatlar dosyayı inceliyor ya da incelemek istiyor bu da soruştrmanın gizliliğine ilişkin bazı problemlerin doğmasına yolaçıyor.Örneğin mafya bağlantılı olan ve avukatlığından çnce bu mafyozi ilişkilerini öne alan bazı avukatlar sadece ve sadece ilişki içerisinde oldukları mafyozi gruplara bilgi sızdırmak için dosyayı inceliyorlar.Edindikleri bilgiyi dosya ile ilgili ya da ilgisiz mafyozi grup ya da kişilere aktarıyorlar.
İşin acı tarafı istisnai de olsa bu tür olaylar olmaktadır.Bu avukatlar için olduğu gibi savcılar ve hakimler için de olabilir.Ve böyle bir olay varit olsa bile avukatlık mesleğine ilişkin sınırlama ya da karalama getirilmeswi için gerekçe olamaz.
Benim muhtelif toplantılarda bu sakıncaya ilişkin kendimce önerdiğim bir çare bazı başsavcı ve savcılar tarafından ciddiye alınmış uygun görülerek uygulamaya konulmuştur.
Bu uygulama ile mağdur ya da şüphelide kendilerine ilişkin özel ve gizli bilgilerin ilgisiz insanların eline geçme tehlikesine karşı korunabilmektedir.
Şöyle ki avukat müdafi ya da vekil sıfatı ile yasal sınırlamalar dışında (bu sınırlamalara da karşı olduğumu belirteyim ama farklı bir tartışma konusudur)dosya ile ilgisini beyan edip yazılı hale getirerek dosyaya bir dilekçe vererek herhangi bir izne tabi olmadan inceleyebilmelidir.Bu şekilde hazırlık soruşturmasının yazılı oluşuna ilişkin kuralda yerine getirilmiş olacaktır.
ayrıca dosyanın tarafları olan kişiler dilekçe ile dosyayı inceleyen avukatın kendileri ile bir ilişikisi olmadığına ilişkin iddiaları varsa bunu beyan edebileceklerdir.
DosyayavVekalet koyarak incelemenin başkaca problemler yaratması da muhtemeldir.örneğin müvekkil adayı ile anlaşamazsanız ve istifa etmeyi de unutursanız(mesleki tecrübem ceza davalarında çoğunlukla davalara devam etmeyen avukatların istifa etmeyi ihmal ettiklerini göstermektedir) bu da görevi ihmalle götürebilir.Oysa dava ya da soruşturmada görev alma adına dosyayı incelemek görev aldığımız anlamınada gelmez.
Sonuç olarak dosyayı inceleme hakkımız mutlak ama bunun mutlaka yazılı hale getirilerek yapılması gerektiğini soruşturmanın gizliliği evrenin yazılı olmasına ilişkin kural vs.nedenlerle düşünüyorum.
Vede tekrarla belirtmek gerekirse bu dilekçe izin isteme şeklinde değil beyan usulü olmalıdır.