Mesajı Okuyun
Old 16-07-2013, 22:06   #9
over

Alıntı:
Yazan Av.Şenol Saltık
Sayın Meslektaşım;

Gayrimenkul davalarında hakim bir kez ihtiyati tedbir kararı verdikten sonra, çok önemli ve yeni bir hukuki sebep ortaya çıkmadıkça ihtiyati tedbir kararını kaldırmaz. Çünkü ihtiyati tedbir Mahkeme için de bir kolaylık oluşturuyor. Yani, dava süresince gayrimenkul devredildiğinde davayı yeni malike yönlendirme gibi bir prosedürden kurtulmuş oluyor. Bu yüzden bence tedbirin kaldırılması için uğraşmak yerine teminatım yükseltilmesi için çaba sarfedin.

Dava sonunda haklı çıktığınız takdirde, ihtiyati tedbir dolayısıyla zarara uğramışsanız bunun teminattan tazminini isteyebilirsiniz.

Benzer bir davamda, Mahkeme tensiple birlikte müvekkilin gayrimenkulüne tedbir koymuştu. Sonra dava lehimize sonuçlandı, yani reddedildi. Karar kesinleştikten sonra, karşı taraf ofisimi arayarak teminat mektubunun iadesine muvaffakat etmemi istedi. Mahkeme bizim muvaffakitimiz olmadan teminat mektubunu davacıya iade etmemiş. Müvekkilim ile gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra, teminat mektubunun iadesine muvaffakat etmiştik.

Özet olarak, davada haklı dahi olsanız, Mahkeme tedbirin kaldırılmasına sıcak bakmaz benim tecrübelerim bu yönde. "Haklıysanız neden tedbiri kaldırmak istiyorsunuz, ancak haksız olan taraf gayrimenkulü bir an önce satmak amacıyla tedbirin kaldırılmasını talep eder" diye düşünülür malesef.

Kolay gelsin

Sayın Saltık,

Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim. Aslına bakarsanız, teminatın kaldırılmasının benim gözümde hayati bir önemi yok,ancak müvekkilim arazinin belli bir kısmını satıp kendine sermaye yapmak istiyor, acelemizin sebebi budur. Dediğiniz gibi teminatın tamamlatılmasını talep edeceğim, ancak bunun bize ne ölçüde faydası olur bilemiyorum, en nihayetinde, bu teminat ancak, tedbirin bizi maddi zarara uğratmasını kanıtlamamız kaydıyla bizim için yararlı olabilir ancak bu zarara uğrama hususu biraz muallak gibi. Yani arazi dava reddedildikten sonra yine satılır ne gibi bir zararımız doğabilir ki? Dava sırasında geçen süre zarfına ilişkin faiz mi mesela? Ya da, arazinin değerinin üzerinde bir teklif gelmesi ve tedbir sebebiyle bu fırsatın kaçması mı?

Bana bunları kanıtlamak zormuş gibi geliyor. Nitekim sizin davanızda da teminat bir işe yaramamış