Mesajı Okuyun
Old 12-02-2002, 01:14   #2
Av.Sinan Öztürk

Varsayılan YNT:hukuk yuksek lisansı

Merhaba,
Hukuk mezunu olmayanların hukuk yüksek lisansı yapabilip yapamayacakları için başvuracağınız üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünden bilgi almanızı öneriyorum. Bazı üniversiteler bu bölüme başvurmak için Hukuk Fakültesi mezunu olmayı zorunlu kılarken, bazıları da -bana göre hatalı şekilde- sadece LES, yabancı dil ve mülakaat sonuçlarına bakıyor.

Örneğin İstanbul Üniversitesinde son birkaç yıldır bu sistem uygulanıyor ve bir bilim sınavı dahi yapılmadığından, LES ve KPDS puanı yüksek bir öğrenci hukukla tamamen alakasız bir bölüm bitirmiş olsa dahi, hukuk master'ı yada doktorası yapabiliyor. Hukuk mezunları nasıl ki, inşaat mühendisliği master'ı yapıp, inşaat yüksek mühendisi olamıyorsa, hukuk mezunu olmayanlarında hukuk uzmanı ya da doktoru olamamaları gerektiğine ben inanıyorum.

Ders aşaması için de konuşursak, bence özel hukuk ve kamu hukuku yüksek lisans programları hukuk mezunu olmayanların tamamlamakta çok zorlanacağı (hatta bence tamamlamayacakları) ağırlıkta. Bununla birlikte sizin açınızdan Mali hukuk bölümü düşünülebilir. Maliye konusunda lisans eğitiminiz bu bölümde size oldukça yardımcı olacaktır. Keza Avrupa Topluluğu Hukuku da Hukuk fakültesi mezunu olmayanların daha rahat edecekleri programlardan biri.

Saygılar,

--------------------------------------------------------------------------------
Türk Hukuk Sitesi
URL: http://www.turkhukuksitesi.com

12-08-2000 11:19:25