Mesajı Okuyun
Old 14-01-2005, 23:58   #1
Nur

Soru Kira Artışı

Sayın Hukukçular,

Kirada olan bir dükkanım var. Kiracı 1 Mart 2003 tarihinde yaptığımız yazılı bir kira sözleşmesine istinaden dükkanımı kullanıyor. Yani kira döneminin başlangıç tarihi 1 Mart. Bu kira sözleşmesinde " bir yıl sonra kira bedeli % 30 artırılacak diye bir madde var" Bu madde uyarınca kira bedeli 1 Mart 2004 tarihinde 300.000.000 Tl ( 300 YTL )'ye yükseltilmişti.

Sözleşmede" kira bedeli her kira dönemi sonundal % 30 oranında artırılacak " veya " kira bedeli her kira döneminin bitiminde TEFE
( toptancı eşya fiyat endeksi ) veya TÜFE ( tüketim malları fiyat endeksi " oranında artırılacak " şeklinde kesin bir hüküm mevcut değil.

Dolayısıyla önümüzdeki 1 Mart 2005 tarihi yeni kira döneminin başlangıcı. Bu nedenle son on iki ayın Toptancı Eşya Fiyat Endeksi artışı % 10 dolayınıda olduğundan kiracıma iadeli taahhütlü bir mektup yazarak kira bedelini 1 Mart 2005 tarihinden itibaren % 10 oranıda artırdığımı yani 330.00 YTL'ye çıkardığımı, bu artışı kabul etmemesi halinde 28 Şubat 2005 tarihine kadar dükkanımdan çıkması gerektiğini duyurmak istiyorum.

Bu durumda siz Hukukçulara ve Forum üyelerine şu soruları yöneltmek istiyorum :

1) % 10 fiyat artışı makul mudur ? Yani kiracı bu oranda bir artışı kabul etmemezlik edebilir mi ?

2) Sözkonusu mektubumu kaleme alırken kiracımın gönlünü kırmamak için ne şekilde hukuki ve nezaketli bir ifade kullanmalıyım ? Kullanmamı tavsiye edeceğiniz hukuki ifadeleri lütfen cevabınızda kaydederseniz memnun olurum.

3) Sözkonusu mektubumu en geç hangi tarihe kadar kiracıma ulaştırmalıyım ?

4) İadeli taahhütlü mektup yeterli midir ? Yoksa mektubumu Noter aracılığıyla mı göndermeliyim ?

Aydınlatıcı cevaplarınızı alabilirsem müteşekkir kalacağım.

Selam ve saygılarımla,

Nur