Mesajı Okuyun
Old 05-03-2019, 15:49   #1
avezgi

İnceleme İşveren ile iş akdi sonlanmış işçi hakkında müşterilere yapılan ilan hakkında

Öncelikle iyi günler diliyor ve henüz stajyer avukat olduğumdan yapabileceğim hatalardan dolayı özür diliyorum. Şöyle ki; bölge sorumlusu olarak çalışan bir işçi var ve bu işçi kişisel, ailevi problemlerinden ötürü bir tür depresyondayken işini yapmıyor,konuyla ilgili sahte müşteri ziyareti beyanları veriyor. Daha sonra bu durum ortaya çıkıyor ve işçi kabul ediyor. İşveren ile iş akdi herhangi bir talep olmadan sonlandırılıyor. Daha sonra işveren, bölge sorumlusu olarak çalışan işçinin görev yaptığı yerdeki müşterilere '' Raporlarında hayali müşteri ziyaretlerini içeren yalan beyanlarda bulunmuş olması sebebiyle x kişisinin şirketimizle iş ilişkisi kesilmiştir, yeni bölge sorumlumuz ...'' yazılı bilgilendirmeyi yapıyor.
Benim sorum şu konuda olucak. Kanaatimce işverenin yaptığı bu bilgilendirme işçinin mesleki itibarını zedeleyici bir ilan. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? İlgili veya aksini söyleyen hiçbir Yargıtay karar örneği de bulamadım. İşçi açısından hangi hukuki yola başvurabilirim?
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.