Mesajı Okuyun
Old 25-01-2016, 17:41   #3
av.blntdstc

BİMER yolu ile Adalet Bakanlığı'na Bakanlığın bu konudaki görüşünü sordum ve ne yazık ki olumsuz cevap aldım. Gönderdikleri cevabi yazı şöyle diyor:

"BİMER aracılığıyla bir örneği Bakanlığımıza gönderilen 30.12.2015 tarihli posta iletiniz incelendi. Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında Türkiye İş Kurumu tarafından yapılan işbaşı eğitim programının gerek nitelik ve amaçları gerekse kapsam ve uygulanma şekilleri itibariyle avukatlık mesleğinin önem ve özellikleri, Anayasanın 135. maddesi ile birlikte Avukatlık Kanunu ve Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliğinin Türkiye Barolar Birliğine ve Barolara yüklediği görevler ve tanıdığı hak ve yetkiler bakımından çatıştığı anlaşıldığından avukatlık stajınız sırasında işbaşı eğitim programından faydalanabilme olanağınızın bulunmadığı düşünülmektedir. Aynı konuda Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına 31.12.2015 tarih ve 17613 sayılı cevabi yazımız ile görüşümüz iletilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye Barolar Birliği tarafından Baro Başkanlıklarına yapılan 06.01.2016 tarih ve 2016/2 sayılı duyuruda, görüşümüzde belirtilen hususlar çerçevesinde avukat stajyerlerinin anılan Yönetmelikten yararlandırılmasına ilişkin Yönetmelikte değişiklik yapılması hususunun, Türkiye İş Kurumu ve Çalışma Bakanlığı ile müzakere edilerek, sonucundan Baro Başkanlıklarının haberdar edileceği bildirilmiştir. Bilgi edinilmesini rica ederim.

HUKUK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ANKARA