Mesajı Okuyun
Old 15-02-2013, 00:14   #621
hukukbilgisi

Varsayılan B. Sadık Albayrak - Noterler ve Edebiyat

B. Sadık Albayrak - Noterler ve Edebiyat

"...Bazı meslekler aydın çıkaramazlar; bazı mesleklerin tarihi yoktur. diyor B. Sadık Albayrak. Yol tam burada iki sapağa ayrılıyor; sağ taraf noterliğe, sol taraf ise edebiyata çıkıyor. Noterler ve Edebiyat, 80 sonrası ikliminde üretilen tüm edebi değerler e kuşkuyla yaklaşıyor..."

* * *

"...
- Kir, kokuşma ve çürümüşlük sözcükleri çok fazla kullanıldı; bu aynı zamanda edebiyat ve sanatta belirli bir kuşatılmışlığa tekabül ediyor. Sizce bu kuşatma nasıl ve hangi araçlarla yarılabilir?

- Böyle bir umut ve ihtimal olmasaydı biz zaten yazmaz ve eleştirmezdik. Çünkü eleştiri, zaten belli bir perspektiften, belli bir dünya görüşünden yola çıkıyor. Özgürleşmiş bir toplumun ufkundan, kapitalist sömürüden kurtulmuş bir toplumun ufkundan meseleye bakmaya çalışıyorum. Dolayısıyla bunu geçmişte yapan yazarlar bizim temel dayanaklarımızdır. Noterler ve Edebiyat kitabında onlarla ilgili incelemeler de var, sadece negatif eleştiri yok. Tarihimizde mücadeleci, hiçbir koşulda diz çökmeyen edebiyatçılarımız var. Bunların emeğinin yok sayılmaması için de eleştiri yapmaya çalışıyorum. Sonuç olarak şunu özellikle belirtmek istiyorum, nitelikli edebiyat her zaman halkına ve insanlığa, onun kurtuluş çabalarına yürekten bağlı yazarların eseridir..."