Mesajı Okuyun
Old 17-06-2011, 16:52   #109
Av.Duygu Işık Behrem

Ben bir kaç yıl önce sınava girmiştim. Patent vekilliğinden çok markaya öncelik vermiştim. Bu yüzden o kısmı inanın hatırlayamıyorum. Daha yeni tarihlerde giren varsa onlardan yardım alabilirsiniz. Benim girdiğim dönem, soruların ilk kez Gazi Üniversitesi tarafından hazırlandığı yıldı (daha önce TPE hazırlıyordu yanılmıyorsam) ve belirsizlik çok fazlaydı. Bu nedenle yeni dönemlerde girenler size daha fazla yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Mevzuatı okuyun dememin sebebi, çok açık ve net olması. Orada her şey anlatılıyor esasen. Bunun dışında bir de Uluslararası Sözleşmeleri önemsiyorlar. PEM'in notları, kursun özeti niteliğinde. O nedenle çok kısa kısa ve bazı noktalarda anlaşılmaz, eksik. Bu yönden yetersiz gelebilir. Ama çalışma meselesini öyle abartmaya da gerek yok. Bir KPSS değil yani.

Şunu da söyleyeyim, biz hukukçular yönünden patent vekilliğindense marka vekilliği daha ön planda olmalı diye düşünüyorum. Zira marka doğrudan ticaret hayatı ile ilintili bir konu. Oysa patent ve faydalı model konusuna girdiğinizde işin içine teknik çizimler, istemlerin teknik yönden anlatımı, vs. giriyor. Yapar mıyız, yaparız... Ama işin teknik kısmını müvekkil hazırlamadıkça ve teknik yönünü bize aktarmadıkça eksik ve hatalı olur. Hatta bu nedenle bir zaman önce düzenlemenin değişeceği ve patent vekilliğinin sadece mühendislere verilebileceği yönünde bazı söylentiler çıkmıştı. Bilmiyorum son durum nedir.