Mesajı Okuyun
Old 15-04-2008, 11:15   #1
üye21665

Varsayılan Sulh Halinde Karşı Vekalet Ücreti

Merhabalar,

Bir davamın daha ilk duruşmasıda davalı vekili davayı kısmen kabul etti. Sonrasında alacağımızın ve ilk duruşmada kabul nedeniyle alacağın %12'sinin yarısı üzerinden karşı vekalet ücretinin tarafımıza ödenmesi halinde sulh olacağımız konusunda sözlü olarak anlaştık. Ancak karşı taraf ödemeyi geciktirince her ihtimale karşın mahkemenin belirlediği süre içinde delil listemi verdim. Davalı ikinci duruşmadan önce anlaşma gereğini yerine getirdi ve mahkemede karşı tarafla sulh olup alacağımızı aldığımızı ve talep ettiğimiz vekalet ücretinin tarafıma ödendiğini ve vekalet ücreti talebimin olmadığını belirttim.

Ancak sonradan Av. Ücret Tarifesine baktığımda delillerin toplanmasına ilişkin ara kararın yerine getirilmesinden sonra ihtilaf sona ererse ücretin tamamına hükmolunur diyor.

Şimdi burada mahkeme tarafından hükmolunmuş bir vekalet ücreti yok. serbest meslek makbuzu keserken tahsil ettiğim eksik vekalet ücretini mi yoksa tahsil etmediğim halde tam vekalet ücretini mi kesmeliyim. İleride bir problem doğurur mu diye düşünüyorum.

Bir de açıklama kısmına anlaşma gereği davalı taraftan tahsil edilen vekalet ücreti mi demeliyim. Yazılı bir anlaşma yok ancak bankaya yatan para dikkate alınırsa durum ortaya çıkıyor.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler