Mesajı Okuyun
Old 12-09-2007, 20:00   #13
av.semire nergiz

[quote=DMKY]

Ulkemde durumun boyle olmasindan dolayi gurur duyuyorum!!! Ulkeleri hukumetler yonetir, onlarin esleri degil!!!

----------Ben gurur duyulacak bir yön göremiyorum;zira Kadınların sırf eşleri siyasetle uğraşıyor diye silik durmalarını beklemekte gururlanacak bir durum bulamıyorum.

Hic bir sekilde degil! Herkes kendi meslegini yapmali. Ben hic bir demokratik cumhuriyetin anayasasinda, „Devlet Baskani esinin gorev ve yetkileri“ diye bir duzenleme gormedin duymadim.

----------Hiçbir demokratik anayasada''' devlet başkanı karısı ortalıkta dolaşmasın'' diye bir tabir de yok;ancak fütursuzca zikredilebiliyor.

Hayati boyunca, cinsiyet ayrimciligi dahil her turlu ayrimciliga karsi cikmis biri olarak, ilk mesajinizda abartiginizi hala dusunuyorum. Ikinci mesajinizi da abartili degil, yanlis buluyorum.

--------Düşücenize katılmasam da saygı duyuyorum ve ayrıca teşekkür ediyorum..Ne demiş ünlü bir düşünür''herkes bana katılırsa yanılmış olmaktan korkarım''

Yapmayin lutfen. Ben yillardir Almanya`da ve Isvicre`de yasayan biriyim. Merkel`in kocasi, nerede geziyormus? Yada eski basbakan Schröder`in hanimi? Bunlardan hangisi siyasette aktif gorev aliyormus? Sakorzky`nin hanimi nerelerdeymis? Yada Blair`in unlu ve de cok basarili avukat esi?

--------Siz söyleyin nerede olduklarını;tahminimce bizim kadınların olduğu yerden daha iyi bir yerdeler.

Gelismis ulkelerde herkes haddini ve yerini bilir.

Helal olsun o kadina. Helal olsun diyorum, cunku esinin kotu ve iyi zamaninda yaninda olmus. Her zaman ona destegini vermis. Eger hanimefendinin meslegi ev hanimligi ise, bunu cok iyi basarmis ve esine elinden gelen destegi vermis.

---------Bu yeri ve haddi gösteren erkekler mi? oluyor ?

Ne yapsaydi peki, sadece kocasinin torpili ile partinin kadin kollari basina mi getirilseydi?

---------Koca torpili dışında kendi yeteneğiyle görev alabileceğini neden düşünmüyorsunuz.Erkeklerin daha zeki olduğunu ve torpile gerek duymadığına inancınız sonsuz anlaşılan.Kadınlara duyduğunuz güven için ayrıca teşekkürler.Ancak unutmayın bu yorumunuz yukarıda belirttiğiniz'''her türlü ayrımcılığa karşı duran biri olarak''' başlayan ve kendinizi tanımlayan yorumla ciddi anlamda çelişiyor haberiniz olsun.

Hanimefendi, insanin esine kahvalti hazirlamasi ile, kadin haklari zarar gormez. Hayat musterektir. Diger gunlerde de belki de esi hazirliyordur hanimina kahvalti. O bayan, ev hanimligi gorevini yerine getiriyor, esi ise O siyaset meydaninda hem memleketine hizmet goturmek derdinde hem de evine EKMEK!

----------Eve ekmeği götüren kadın da pekala olabilir.Ne dersiniz? kadınlar bu kadar beceriksiz mi? Hayat müşterektir diyorsunuz ama bu müşterekliğin kaymağını nedense hep erkekler yiyor,kadınlarsa ortaklığın ençok emek vereni enaz kar hissesi alan oluyor.Ne biçim müştereklik bu?

Gelelim sizin Mitterrand ve Clinton yorumlariniza….
Bayan Mitterand, hic anlamadigi siyaset isine girdi. Kocasinin beynini Turkiye aleyhine oyle yikamaya calisti ki, Fransa-Turkiye iliskileri en kotu yillarini yasadi. Bu kotu iliskilerin mimari, bayan mitterand dir. Sadece kendi kulagina fisildayan kisileri dinleyerek, Teror orgutu uyelerine Fransa kapilarini acti. Sizin tabiriniz „es“ sifatiyla, bence koca torpili ile girdigi siyasette, iki buyuk ulkenin iliskilerini derin acmazlara soktu. Chirac`in gelmesiyle de, bayan mitterand in zehirledigi Fransa-Turkiye iliskileri bahar havasina girdi. Siyasetten anlamayan „es“in neler yaptiginin en iyi ornegidir bayan mitterand.

----------Benim için yaptıkları siyasetin detayı önemli değil;bilakis dünya ve ülkelerinin gündeminde ve sorunlarının çözümünde ne kadar insiyatif kullanabiliyorlar o önemli.İdeolojisini benimsemeyebilirsiniz,yaptığı siyaseti beğenmeyebilirsiniz tıpkı birçok erkek siyasetçinin ideoloji ve siyaset yapma tarzını beğenmediğimiz gibi.Hem sizin deyiminizle eşi beynini bayan mitteranda yıkatmasaydı.Demek ki bayan Miterand bay Miterand'dan daha zeki ki onu etkileyebilmiş.Helal olsun demek lazım.

Hilary Clinton, dunyada first lady olarak tanindi. First lady oldugu surece, ne temsilciler meclisinde ne de senatoda, ne de benzeri bir platforma gorev almadi. Kocasinin baskanlik seruveni bitince de siyasete atildi, ve bugun bulundugu yere kandi tirnaklari ile geldi, eski baskan esi diye degil. Size tavsiyem, Hilary nin bir hayat hikayesini okuyun. Kocasindan cok daha basarili bir kadin oldugunu goreceksiniz.
Hilary Clinton, bugun alninin teri, bileginin hakki ile ortada dolasiyor, Bayan mitterand gibi kocasinin torpili ile degil.

---------Siyasi değerlendirmeniz size ait; farklı siyasi platformlarda detaylıca irdelenip tartışılabilir.Kanımca yeri burası değil..

Bir kadin olarak, kocanizin meslegi ve emegi uzerinden bir yerlere gelmeye kalkacaginiza, kendi emeginizle gelin. Inanin bu kadina saygiyi daha da artiirir!

---------Kimse kocasının emeğiyle bir yerlere gelsin demiyorum,böyle anladıysanız yanlış anlamışsınız ;ya da işinize geldiği için böyle yorumluyorsunuz.Bilakis tam tersini söylüyorum tartışmamızın asıl konusu olan siyasilerin eşlerine arka planda kalmayı dayatmayın,sadece eş olarak kalmaları yönünde baskı ve tazyikte bulunmayın, ;özcesi birey olarak varlık göstermelerine izin verin , onları hırpalamayın ve kamusal alandan uzaklaştırmayın....Bu eşler de bunun için çaba göstersinler,varlıklarını hissettirsinler istiyorum.