Mesajı Okuyun
Old 12-09-2007, 13:26   #10
DMKY

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
Ülkemizde her zaman c.başkanı eşi , başbakan ve diğer siyasilerin eşleri siyasetten uzak tulmuşlardır. Kişiliklerine göre ya silik veya sessiz kalmışlardır ya da kendilerini hayır işlerine veya kültürel etkinliklere hasretmişlerdir.

Ulkemde durumun boyle olmasindan dolayi gurur duyuyorum!!! Ulkeleri hukumetler yonetir, onlarin esleri degil!!!

Alıntı:
''Tabi ki dışarda durmalılar zira onlar zaten eş olarak orada duruyorlar '''demek o kadınlara en büyük haksızlık değil midir?

Hic bir sekilde degil! Herkes kendi meslegini yapmali. Ben hic bir demokratik cumhuriyetin anayasasinda, „Devlet Baskani esinin gorev ve yetkileri“ diye bir duzenleme gormedin duymadim.

Alıntı:
…Bu konuya sadece bir örnek vermekten ibaret yorumuma''ABARTIYORSUNUZ'' demek ne kadar tarafsız ve kadın bakış açısına ait bir yorum olabilir?..

Hayati boyunca, cinsiyet ayrimciligi dahil her turlu ayrimciliga karsi cikmis biri olarak, ilk mesajinizda abartiginizi hala dusunuyorum. Ikinci mesajinizi da abartili degil, yanlis buluyorum.

Alıntı:
Peki batıda, mesela Avrupa ve Amerikada durum nasıldır,siyasilerin 'karıları' öyle ortalıkta mı geziyorlar acaba?.Ortalığın neresi olduğunu bilmiyorum ama bildiğim şey buralarda siyasilerin eşleri sadece eş sıfatıyla yetinmiyorlar.Yeri geldiğinde eşlerinden çok daha aktif çalışmaların içerisinde yer alıyorlar.Siyaset yapıyorlar ve daha sonraki dönemlerde kendileri de aday oluyorlar siyasi hayata aktif katılıyorlar.

Yapmayin lutfen. Ben yillardir Almanya`da ve Isvicre`de yasayan biriyim. Merkel`in kocasi, nerede geziyormus? Yada eski basbakan Schröder`in hanimi? Bunlardan hangisi siyasette aktif gorev aliyormus? Sakorzky`nin hanimi nerelerdeymis? Yada Blair`in unlu ve de cok basarili avukat esi?

Gelismis ulkelerde herkes haddini ve yerini bilir.

Alıntı:
Ülkemizin yakın geçmişte atlattığı seçimlerde aday olan güçlü bir milletvekili adayının eşine mikrofon uzatılmıştı ve seçime dair yorumu istenmişti ve cevap şuydu: ''ben her sabah erken kalkar eşimin kahvaltısını hazırlar ,yumurtasını rafadan pişiririm,çok pişerse katiyen yemez ve sonra da onu incitmeden yavaşça uyandırırm.Gezdiği seçim yerlerinde de muhakkak yanında bulunur ve terini silerim,yoksa ter üzerinde soğur ve hasta olur'' demişti.

Helal olsun o kadina. Helal olsun diyorum, cunku esinin kotu ve iyi zamaninda yaninda olmus. Her zaman ona destegini vermis. Eger hanimefendinin meslegi ev hanimligi ise, bunu cok iyi basarmis ve esine elinden gelen destegi vermis. Ne yapsaydi peki, sadece kocasinin torpili ile partinin kadin kollari basina mi getirilseydi?

Hanimefendi, insanin esine kahvalti hazirlamasi ile, kadin haklari zarar gormez. Hayat musterektir. Diger gunlerde de belki de esi hazirliyordur hanimina kahvalti. O bayan, ev hanimligi gorevini yerine getiriyor, esi ise O siyaset meydaninda hem memleketine hizmet goturmek derdinde hem de evine EKMEK!

Gelelim sizin Mitterrand ve Clinton yorumlariniza….

Bayan Mitterand, hic anlamadigi siyaset isine girdi. Kocasinin beynini Turkiye aleyhine oyle yikamaya calisti ki, Fransa-Turkiye iliskileri en kotu yillarini yasadi. Bu kotu iliskilerin mimari, bayan mitterand dir. Sadece kendi kulagina fisildayan kisileri dinleyerek, Teror orgutu uyelerine Fransa kapilarini acti. Sizin tabiriniz „es“ sifatiyla, bence koca torpili ile girdigi siyasette, iki buyuk ulkenin iliskilerini derin acmazlara soktu. Chirac`in gelmesiyle de, bayan mitterand in zehirledigi Fransa-Turkiye iliskileri bahar havasina girdi. Siyasetten anlamayan „es“in neler yaptiginin en iyi ornegidir bayan mitterand.

Hilary Clinton, dunyada first lady olarak tanindi. First lady oldugu surece, ne temsilciler meclisinde ne de senatoda, ne de benzeri bir platforma gorev almadi. Kocasinin baskanlik seruveni bitince de siyasete atildi, ve bugun bulundugu yere kandi tirnaklari ile geldi, eski baskan esi diye degil. Size tavsiyem, Hilary nin bir hayat hikayesini okuyun. Kocasindan cok daha basarili bir kadin oldugunu goreceksiniz.

Hilary Clinton, bugun alninin teri, bileginin hakki ile ortada dolasiyor, Bayan mitterand gibi kocasinin torpili ile degil.

Bir kadin olarak, kocanizin meslegi ve emegi uzerinden bir yerlere gelmeye kalkacaginiza, kendi emeginizle gelin. Inanin bu kadina saygiyi daha da artiirir!