Mesajı Okuyun
Old 25-04-2010, 08:21   #83
karizmavukat

nasıl olmus da es geçilmiş bilmiyorum ama günlerdir tartışılan konuda meslektaşlarımızın gözünden kaçan çok önemli bir husus var.. insanlar binyıllardır belli bir cezası oldupunu bile bile suç işlemeye devam ediyor. ve daha hazin bir şey var ki verilen ceza o suçun işlenmiş olduğu gerrçeğini değiştirmiyor. işlenen suçun neticesinde fail idam de edilse ömür boyu cezaevinde kalsa da bu suçun meydana getirdiği tahribatı yok etmezki. ceza hukukuna bakarsak cezanın caydırıcı ve ıslah edici etkisinden bahsediliyor. caydırıcılık falan yok. kimse bişeyden caymıyor tam tersine ceza ne olursa olsun insanlar suçu giderek artan oranlarda işlemeye devam ediyor. ıslah meselesine gelince her bireyin aynı sürede ıslah olacağını düşünmek ne kadar saçma ve mantıksız farkettiniz mi... her insan bambaşka ve birbirinden farklıdır. kimisi bir geceyi cezaevinde geçirerek bile ıslah olabilir... benim kanaatim affın her daim yürürlükte olması ve bireye göre ıslah olup olmadığına göre uygulanmasıdır. şartlı tahliye diyorlar adına ama aslında adı bu olmamalı. ıslah olan bireyi hele de mağdur rıza göstermişse hala özgürlükten niye alıkoyuyoruz. 10 sene 5 sene yat ıslah ol... bence ceza ve af sisteminin kişiye göre uygulanacak şekilde değiştirilmesi gerek. dikkatli düşünürseniz bu eşitlik ilkesine falan da ters olmaz. azılı sabıkalı bir suçlu ile zorunluluk gereği suçu işleyen kişinin aynı cezayı alması esasen eşitliğe aykırıdır. ceza olaya göre değil sçun esaslı ögesi faile göre belirlenmelidir. ıslah da öyle... af da öyle...