Mesajı Okuyun
Old 05-04-2010, 11:23   #72
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.1911
Sayın Gemici.
1-Devlet ceza yetkisini elinde tutmakta isede devlet denen kurum oluşturulurken fertlerin cezalandırma haklarının yanında vicdanlarında oluşacak insani bir olgu olan af etme hissi il doğan af yetkilerini devlete devrettiklerini sanmıyorum.
Sayın Av.1911,
yazdıklarınızın ne anlama geldiğini veya tarihte ne gibi sonuçlar doğurduğunu ve bundan sonra da doğurabileceğini, düşündünüz mü bilmiyorum?

Bir daha tekrarlıyayım, ceza verip vermeme ve bir fiili suç olarak değerlendirip değerlendirmeme konusu devletin tekelindedir.
Kişilerin cezalandirma hakları yoktur hukuk devletinde. Cezalandırma hakkı olmayan kimselerin devletin yetkili organları tarafından verilen ceza oranını azaltıp çoğaltma veya ortadan kaldırma hakları da yoktur(af verilen cezayı çektirip çektirmemek veya ortadan kaldırmaktır).
Durmadan kişilere karşı suçlardan bahsediyorsunuz: Devletin bir memurunu, bir polisi örneğin, öldüren kimse kime karşı suç işlemiş olur sizce? Memuru çalıştıran devlete karşı mı, yoksa o kişinin ailesine karşı mı? Kimdir burada mağdur olan?

Bir kadına cinsel tacizde bulunan kişi kime karşı suç işlemiş olur? Kadına karşı mı, yoksa bu gibi durumlarda suçlu olarak gördükleri kişiyi öldüren kadının kocasına, babasına veya kardeşlerine karşı mı?

Başta sorduğum soruyu cevaplandırayım. Suçtan zarar gören kimse adalet madalet bilmez, sadece ve sadece intikam peşine düşer. Bunun böyle olduğunu, devletin makamları tarafından cezalandırılan ve cazasını çektikten sonra hapishaneden çıkan kişileri, devletin verdiği cezayı az bularak, öldürenlerin ruh durumlarından çıkarabiliriz.

Vicdanda oluşacak dediğiniz insani olgu, çoğu zaman kan davalarında görülen ve devlet yasalarının işlemediği durumlarda söz konusu olan kişilerin kendi haklarını kendilerinin gerçekleştirmesinde görülen olgudur.

Hukuk devletinin en başta gelen özelliği, koyduğu hukuk kurallarını yine bu kurallardan çıkarılan yürütme kurallarına dayanarak zorla uygulamaktır. Bunu kabul etmeyenler, sen af ettin ben etmem, ben sana af etme yetkimi devretmedim' diyenler yine aynı kurallar çerçevesinde zorla yola getirilir. Ve, af müessesi hemen hemen her devletin hukuk sisteminde var ama bu devletlerden hiç biri af edilmesi soz konusu olan kişiyi veya kişileri suçun mağduruna veya mağdurun yakınlarına teslim edip, 'geleceği senin elinde, buyur af mı edersin, yoksa daha süründürürmüsün' demiyor.

Saygılarımla