Mesajı Okuyun
Old 04-12-2007, 12:09   #1
SINIRSIZ

Varsayılan işe iade davasında ilginç bir öykü ve sonuçları..

İşe iade davası açıyorsunuz..dava devam ederken işveren bir ihtar çekiyor gel ve işe başla diyor.sizde işçi vekili olarak bir cevabi ihtar çekerek boşta geçen sürelere ilişkin haklarım ve dava masraf ve vekalet ücretlerim saklı kalmak kaydıyla işe davetinizi kabul ediyorum diyorsunuz.. Davanız da konusuz kalması sebebiyle karara çıkıyor ve sadece boşta geçen sürelere ilşkin ücrete ve mahkeme masrafları ve vekalet ücretinin davalı tarafa yüklenmesine karar veriyor.buraya kadar güzel.. sonra müvekkiliniz işe başlıyor.. işveren işe başladığına göre aldığın kıdem ve ihbar tazminatını iade et diyor bizde boşta geçen süre ücretimizi ve mah. masraflarını mahsup ederek hazır paramızı iade ediyoruz. ve bundan sonra başlıyor hikaye..hergün psikolojık baskı var. Yüksek sesle çocuk azarlar gibi bağırmalar, küfürler hatta hakaretler var.. savcılığa suç duyurusunda bulunuyorsunuz fakat tanığınız yok, dayanamayıp 2 ay sonra işten çıkıyorsunuz. böylelikle işveren hem haksız yere sizi işten çıkarmış hem de kanunu bir güzel dolaşarak aslında işe iade etmemiş olması sebebiyle ödemesi gereken tazminatlardan kurtulmuş oldu..Tabi sözleşmeniz işten hiç çıkarılmamışsınız gibi devam ettiğinden kıdem tazminatınızı belki alabileceksiniz fakat hangi yolla ? tekrar işe iade davası açmazsınız ? alacak davası açabilirisiniz ? fakat müvekkilinize işe hiç başlamamasını önermiş olsaydınız en azından elindeki hazır parası gitmiş olmayacaktı ..

Bu kanunun işçi lehine yorumlandığı iddia edilen bir ülkede ilkelere ters bir öykü değil mi sizce de ? yaklaşık 2 haftadır bu konuyla uğraşıyorum.. araştırmadığım bakmadığım yer kalmadı diyebilirim.. yok.. yok... ne bir cevap ne bir kurtuluş bulabiliyorum. Kendimce bir çözüm buldum bence hakim işverenin daveti sebebiyle davanın konusuz kalmış olduğuna karar vermemeli.. vermesi gereken karar davalının davayı kabulü ile işçinin işe iadesi ve işe iade almama halinde tazminatların ödettirilmesi olmalı, ve işveren işçiyi işe iade aldıktan sonra kötü muamele yaparsa ya da örneğin statüsünden düşük bir bölümde çalıştırırsa işe davetin samimiyetsiz olması sebebiyle karar icraya konulabilmeli..Bu önerime hakim nasıl bakar uygulamaya konulabilir mi bilmiyorum.. Siz ne dersiniz ? bu çıkmazdan kurtulabilceğim daha önce denenmiş tecrübeniz var mı acaba ?