Mesajı Okuyun
Old 05-04-2015, 00:48   #42
Y.Bayrak

Değerli meslektaşlarım,
13.HD tüketici kredisinden kaynaklanan davalara bakmaktadır. Genel kredi sözleşmelerinde ise TTK hükümleri uygulanmaktadır. Ancak TBK nın 20-25 maddeleri genel düzenlemeler olup bu maddelerin Ticari hükümlerdede geçerli olması gerektiği kanaatindeyim. 11.HD nin iadenin mümkün olmayacağına ilişkin kararının yanlış olduğu kanaatindeyim. 13. HD sinin bir kısım üyeleri iş kazasından söz etmişler.
Sivas Asliye Hukuk Mahkemesinin TBK hükümlerine dayanması yerindedir. TTK 20. maddesi elbette özel düzenleme olmakla birlikte, burada hemen özel kanun genel kanun ayrımı yapılamaz. Tip sözleşmenin ticarisi veya tüketicisi olur mu? Tip sözleşmeler tek taraflı dayatmadır. Karşı tarafın iradesi yoktur. Dolayısıyla TBK anlamında bir sözleşmeden bahsedilemeyeceğine göre basiretli davransaydın denebilir mi? Ortada klasik anlamında iradelerin birleştiği bir sözleşme mi var ki? Hal böyle olunca, Yargıtayın bu noktada ısrarla yerel mahkemelerce zorlanması gerekmektedir. Ben, hukuk hakimliği yaparken Sivas mahkemesi gibi karar verdim ancak bozulduğunu göremediğimden direnemedim.