Mesajı Okuyun
Old 21-09-2004, 21:30   #24
sbudak

Bu başlıkta yaşanan bazı tatsız yazışmalar sonucunda forum kurallarının konuşulmaya başlanmasını sevindirici bulduğumu söylemek istiyorum. Bu konunun konuşulmasına aslında daha önce başlanması gerekirdi. Başlıkta nahoş yazıların yazıldığı günlerde sayın Admin'den, bir başka başlık altında yazılan yazıların forumun çerçevesine uygun olup olmadığını sormuş ve yapacağı açıklamanın forumun gelecek günlerdeki işleyişine yön vereceğini belirtmiştim. Tekrarlanmasını arzu etmediğimiz o yazıların henüz devam ettiği günlerde sayın Admin sorumu cevapsız bırakmış ve ne yazık ki başka kimse de yapılmasını istediğim açıklama bağlamında forumun yönetimi ile ilgili bir herhangi bir düşünce ve eleştirisini dile getirmemişti. Ne zaman ki hakaret içerip içermediğine bakılmaksızın topluca mesajlar silindi ve sayın Gemici bu anlayışı protesto etmek için siteye bir daha yazı yazmayacağını söyledi o zaman konu diğer üyelerin ilgisini çekti. Demek ki konunun ilgi çekici hale gelmesi, konuşulması ve sayın Admin'in konu ile ilgili konuşması için böyle bir gelişmenin yaşanması gerekiyormuş. Bugünkü sonucun doğmasına vesile olduğu için sayın Gemici'ye teşekkür ediyorum. İşte bu nedenle bugün gecikmeli de olsa konunun konuşulmaya başlanmış olmasını sevindirici buluyorum.

Sayın Admin haklı olarak sadece eleştirilerin değil alternatif uygulamaların da dile getirilmesi gerektiğine değinmiş.

Elbette ki site yönetiminin mesaj silme imkanı bulunmalıdır. Aksi halde sayın Admin de işaret ettiği gibi konan kuralları uygulamanın imkanı kalmaz. Mesaj silinmesi imkanının kullanılıp kullanılmaması konusunda bir tereddüt yok. Tereddüt bir mesajın silinmesine karar vermedeki kriterdedir. Bir tek kişinin kullanabildiği bu imkan acaba yerinde ve haklı olarak kullanıyor/kullanılacak mı sorusu tereddüt kaynağıdır kanaatimce. Yazılan mesaj "hakaret" niteliğinde mi sayılacak yoksa "ağır eleştiri" olarak mı görülecek? Mesaj "sitenin çerçevesinin dışına çıkan politik veya ideolojik söylemlerin propagandası" niteliğinde mi sayılacak yoksa "sitenin çerçevesi içinde kalan bir sohbet konusu" olarak mı görülecek? X adlı üyenin mesajının hakaret niteliğinde olduğu kabul edildiğinde mesajın silinmesi ile mi yetinilecek yoksa başlığa, X adlı sayın üyenin şu tarih ve mesajının hakaret niteliğinde olduğu kabul edilerek silindiği notu ile birlikte o üyeye yönelik bir uyarı ve hatırlatmaya yer verilecek midir? Bir konunun konuşulması sırasında yazılan mesajlardan birinin hakaret niteliğinde olduğu kabul edilirse sadece o mesajın silinmesi ile mi yetinilecek yoksa bu başlıkta yaşandığı gibi hakaret niteliğinde olup olmadığına bakılmaksızın konuyla ilgili bütün mesajlar mı silinecektir? Konu üzerinde konuşulurken ve konu ile ilgili alternatifler sunulurken bu noktalarında göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyorum

Ben sayın Dikici'nin teklifini olumlu ve faydalı buluyorum. Yani bir mesajın silinmesine tek başına bir kişinin değil, siteye yazıları ile katkı sunan saygıdeğer üyelerin katılımıyla oluşturulan bir kurulun karar vermesini çok faydalı buluyorum. Böylece bir tek kişinin görüş ve değerlendirmesine göre çok daha sağlıklı bir değerlendirme yapılarak karar verilmesi sağlanmış olacaktır. Bu şekilde karar verilmesi karara duyulan tepkileri tamamen yok etmese de en aza indirecektir. Ayrıca gerek hakaret niteliğinde olduğu kabul edilerek gerekse sitenin çerçevesi dışına taşıdığı kabul edilerek silinen mesajlardan sonra mesajın silindiği başlığa yazılan mesajın hangi gerekçe ile silindiğinin not olarak yazılması ile birlikte mesajı silinen üyenin aynı davranışı tekrarlamaması yönünde uyarılmasının da faydalı olacağına inanıyorum. Bir mesajın silinmesi gerekip gerekmediğine ilişkin değerlendirme o mesaja özgü olarak yapılmalıdır ve sonucunda verilen karar sadece o mesaja uygulanmalıdır. Hakaret niteliğinde olmayan ve sitenin çerçevesi dışına çıkmayan mesajlar bu yöndeki diğer mesajın günahına ortakmış gibi görülerek topluca silinme yoluna gidilmemelidir.

Foruma yazılacak mesajlara ilişkin kuralların ve varsa tavsiyelerin yer aldığı kurallar bütün olarak, mümkün olduğunca açık ve net bir dilde yazılarak ilan edilmeli ve bu kurallar gerek üyeler için gerekse mesajların silinmesine karar verecek kurul için bağlayıcı olmalı. Bu kurallar herkesin erişimine açık olmalı, kurallara ilişkin bir link forum ana sayfasında yer almalı. Bu kurallar sitenin adeta bir tüzüğü niteliğinde olmalı ve bir kuralın değiştirilmesi, ilave edilmesi için üyelerin katılımı ile gerçekleştirilen oylama (anket) yapılmalı.

Caydırıcılığı sağlamak ve yazılan mesajlarda içerik ve üslup bakımından azami özen gösterilmesi sağlamak için aklıma gelen ilave bir önlem de şu: Her üyeye silinmesine karar verilen her bir mesajı için 1 ceza puanı verilmesi. Bir yıllık bir zaman dilimi içinde 5 ceza puanı alan üyenin üyeliği iki ay süreyle askıya alınsın ve siteye yazma hakkı bu süre boyunca kaldırılmış olsun.

Yönetime ilişkin benim önerilerim bunlar. Umarım bu konuşulanlar boşa gitmez ve bir sonuca ulaşır.
Saygılarımla.